Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Boštjan Simčič

88 prispevkov



29.11.2024

Črni petek – praznik popustov ali potrošniška past?

Črni petek je že nekaj let stalnica v našem koledarju. To obdobje, polno obljub o neverjetnih popustih in neprekosljivih ponudbah, je za mnoge postalo sinonim za nakupovalno mrzlico. Potrošniške organizacije nas že lep čas opozarjajo, da je potrebna velika previdnost. Mnoge trgovine z različnimi triki poskušajo pritegniti našo pozornost in nas spodbuditi k impulzivnim nakupom. Nakupovalna evforija lahko vodi tudi v nepotrebno zadolževanje in kopičenje stvari, ki jih ne potrebujemo. Kaj je torej Črni petek – praznik popustov ali potrošniška past? Kakšno je vaše mnenje o popustih na črni petek? Ali običajno kupujete izdelke v času akcij? Se zgodi, da kupite izdelek, ki ga kasneje ocenite kot nepotreben? Nakupovalni utrip smo izmerili v tokratni anketi.


25.11.2024

Monolits: »Najprej smo prijatelji in šele nato glasbena skupina, to nas drži na varni strani.«

Zasedba Monolits iz Kočevja, ki jo sestavljajo Martin Lunder, Dorian Granda, Matej Tekavčič in Niko Pirker, deluje bolj po principu glasbenega projekta in druženja kot pa skupine v klasičnem smislu. Prijatelji iz istega konca Slovenije, ki se poznajo že od mladosti, so želeli skupaj ustvarjati. Ni vedno potrebno imeti začrtanih ciljev, časovnih okvirjev ali velikih planov, pravi skupina Monolits. Kitarist skupine Martin Lunder je Boštjanu Simčiču predstavil najnovejšo pesem Naj bo lepo, ki ste jo poslušalci okronali za tokratno pesem in pol


22.11.2024

Kako pravljice vstopajo v otroška življenja?

Pravljice so že stoletja sestavni del odraščanja in zajeten vir domišljije. Danes jih otroci ne srečujejo le v knjigah, ampak tudi v drugačnih oblikah, kot so zvočne knjige in podkasti za otroke. Kljub vsem možnostim mnogi starši in stari starši še vedno prisegajo na tradicionalno branje. Pravijo, da osebni stik, toplina glasu in skupen čas ob knjigi ustvarijo neprecenljive trenutke. Kaj pravite vi? Ali še berete otrokom pravljice? Katero pravljico ste najraje prebirali kot otroci? Morda imate zdaj raje podkaste ali zvočne knjige? V petkovi anketi nas je zanimalo, kako pri vas ohranjate stik s pravljicami.


15.11.2024

Ali je pomembno, da je hrana, ki jo kupujemo, slovenskega izvora?

Z letošnjo razglasitvijo celega tedna slovenske hrane dajemo pomemben pečat naši, slovenski hrani oziroma hrani iz lokalnega okolja. S to pobudo želijo osvetliti pomen lokalnih izdelkov, podpreti domače proizvajalce, ohraniti delovna mesta v lokalnem okolju ter spodbuditi potrošnike k razmisleku o svojih nakupovalnih navadah. Ste med tistimi, ki pozorno pregledujejo etikete in izbirajo slovenske izdelke, tudi če so nekoliko dražji? Ali pa je cena tista, ki odloča o vaši izbiri? Sodelujte v naši anketi in delite svoje mnenje – kaj vam pomeni lokalno pridelana hrane, kakšen vpliv ima na vašo izbiro, ter ali vas posebne oznake kakovosti prepričajo, da posežete po slovenskih izdelkih.


29.10.2024

Rezija: Dolina skrivnosti, lepote in žive dediščine

Če morda domnevate, da je Rezija mirna in samotna dolina, za katero bi lahko rekli, da se je v njej skorajda čas ustavil, vam pritrdimo. Ko se podamo v Rezijo, občutimo utrip doline na prav poseben način. Pričaka nas s svojo edinstveno naravo, a tudi kulturnim bogastvom, ki je vpet v vsak kotiček doline. Pot nas vodi mimo krajev, kjer se preteklost in sedanjost prepletata. Mi smo se podali do vasi Solbica, ki ima od vseh krajev v Reziji najbolje ohranjeno tipično arhitekturo starih rezijanskih vasi, saj je bila v potresu leta 1976 še najmanj poškodovana. Obisk Solbice ne bi bil popoln, če ne bi zavili v Muzej rezijanskih ljudi, ki na izjemno zanimiv način prikazuje delček zgodovine tamkajšnje doline. S predsednico muzeja Luigio Negro se je po zbirkah sprehodil Boštjan Simčič.


29.10.2024

Ali goreče olje v ponvi lahko pogasimo z vodo?

Ta mesec je osrednja tema torkovega kviza požarna varnost, pokrovitelj pa Zavod za gasilno in reševalno službo Sežana. Tokratna vprašanja niso bila pretirano zahtevna. Že poslušalki Barbari, ki nas je prva poklicala, se je zataknilo le pri zadnjem vprašanju. Barbara je pripravila dober teren Jelki, ki je brez težav odgovorila na vsa vprašanja in postala zmagovalka zadnjega kviza v mesecu oktobru. Teza 1: Kot najbolj pripravljen slovenski kraj v primeru izbruha požara v naravi je bilo lani razglašeno naselje Požarje. Odgovor: Ne Teza 2: Vsi gasilni aparati so primerni za gašenje vseh vrst požarov. Odgovor: Ne Teza 3 Zgorevanje plastike sprošča nevarne kemikalije, kot so dioksini, ki so izjemno škodljivi za zdravje. Odgovor: Da Teza 4 Goreče olje v ponvi lahko pogasimo z vodo. Odgovor: Ne Teza 5: Požarni alarm je najbolj učinkovito nameščen v kotih posamičnih prostorov. Odgovor: Da


25.10.2024

Kakšen pomen ima za vas obisk grobov? Je to tradicija, obveza, ali način ohranjanja spomina?

Bliža se 1. november, praznik, ki je že stoletja globoko vpet v našo kulturo kot dan, ko se spominjamo tistih, ki jih ni več med nami. Na ta dan mnogi obiščejo pokopališča, urejajo grobove, prižigajo sveče in polagajo cvetje, velikokrat se ob grobu zbere celotna družina. Gre za tradicijo, ki nosi globok pomen, predvsem za starejše generacije. Prav starejši čutijo dolžnost do pokojnih, da ohranjajo njihov spomin. Zanje to ni zgolj obveza. Urejanje groba je zanje ritual, ki izraža spoštovanje in hvaležnost, grob postane prostor spomina na tiste, ki so bili nekoč del naših življenj. Kaj pa mladi? Ali še vedno doživljajo obisk pokopališč kot del svoje identitete in tradicije? Kakšen pomen ima za vas obisk grobov? Je to tradicija, obveza, ali način ohranjanja spomina? Kako ohranjate to tradicijo?


18.10.2024

Ali menite, da umetna inteligenca izboljšuje ali ogroža delovna mesta?

V zadnjih letih se tehnologija umetne inteligence (UI) hitro razvija in postaja vse bolj prisotna v vsakdanjem življenju. Od pametnih naprav, ki jih uporabljamo doma, do zapletenih sistemov, ki poganjajo podjetja, UI spreminja način, kako delamo in živimo. Razprava o umetni inteligenci in delovnih mestih je vse bolj aktualna. Medtem ko nekateri vidijo UI kot zaveznika, ki bo izboljšal naša življenja in ustvaril nove priložnosti, drugi opozarjajo na tveganja. Vendar se ob teh spremembah pojavlja pomembno vprašanje: ali umetna inteligenca izboljšuje ali ogroža delovna mesta? To je bila tema petkove ankete. Poslušalce smo vprašali tudi, kakšne so prednosti in slabosti uporabe umetne inteligence?


15.10.2024

Simon Gregorčič: duhovnik, pesnik, pevec in vizionar

Naš dopoldan in pol smo namenili Simonu Gregorčiču, enemu najbolj cenjenih slovenskih pesnikov, ki je s svojim delom močno zaznamoval slovensko literarno krajino. Rojen na današnji dan pred natanko 180 leti v idilični vasici Vrsno blizu Kobarida, kjer je črpal navdih iz narave, ljubezni, domovine in socialnih vprašanj svojega časa. Bil je katoliški duhovnik in že v času svojega življenja zelo priljubljen pesnik. Naša terenska ekipa bo danes z modrim dirkačem v Kobaridu, v bližini spomenika Simona Gregorčiča. Tam so bili Mariša Bizjak, Boštjan Simčič, Maksim Vergan in Matija Žavbi. Eva Furlan se nam je oglasila iz Gradišča nad Prvačino, kjer je Gregorčič pisal in prevajal, maševal in kmetoval, sprejemal čestitke in se bojeval s kritiki. Odpravili smo se tudi v njegovo rojstno vas. Njegova rojstna hiša je danes edinstven etnološki spomenik, ki priča o stavbarski in bivalni kulturi prebivalcev vasi v času pesnikovega življenja. Razstava, na kateri si je mogoče ogledati številne pesnikove osebne predmete, je posvečena njegovemu življenju in delu, njegovemu rodu in sodobnikom.


4.10.2024

Zdravje na delovnem mestu

V sodobnem delovnem okolju se zaposleni pogosto soočajo z različnimi izzivi, ki lahko dolgoročno vplivajo na njihovo zdravje. Čeprav so službe postale bolj digitalizirane in se fizične obremenitve zmanjšujejo, so nove oblike zdravstvenih težav postale vsakdan. Delo za računalnikom, dolgotrajno sedenje, slaba drža ter dvigovanje težjih predmetov lahko resno ogrozijo naše zdravje, še posebej, če se teh tveganj ne zavedamo pravočasno. Med najpogostejše težave sodijo bolečine v hrbtu, vratu, ramenih in okončinah. Delo pred računalnikom več ur na dan lahko vodi v slabo držo, kar obremenjuje hrbtenico in povzroča kronične bolečine. Poleg tega dolgotrajno sedenje upočasni cirkulacijo krvi v nogah, kar lahko povzroči otekanje nog in dolgoročne težave s krčnimi žilami. Kakšni so najpogostejši problemi, s katerimi se soočate na delovnem mestu, in kako jih lahko preprečimo, smo preverili v petkovi anketi.


22.9.2024

Triglav jih kliče že 18. leto zapored

Konec avgusta je pet pohodnikov iz Ročinja že 18. leto zapored stopilo na pot proti najvišjemu slovenskemu vrhu Triglavu. Njihov dolgoletni pohod se je znova začel v rodnem Ročinju, kjer je tradicija podobnih podvigov že trdno zasidrana v lokalni skupnosti. Na tem zahtevnem potovanju, ki združuje tako fizične kot psihične izzive, se jim je na prvem delu poti pridružil tudi Boštjan Simčič. V oddaji Primorski kraji in ljudje boste prisluhnili, kako se prepletajo vztrajnost, prijateljstvo in ljubezen do narave, ki poganja te neustrašne pohodnike na njihovi poti na Triglav.


19.9.2024

Dve desetletji svinjine: Pigs Parlament s koncertom za zgodovino

14. septembra so Goriška brda oživela v duhu punk rock energije, ko je skupina Pigs Parlament praznovala svojo 20-letnico na spektakularnem koncertu, ki bo ostal v spominu še dolgo. Prostor je bil do zadnjega kotička napolnjen s starimi in novimi oboževalci. Ko so se na oder povzpeli člani Pigs Parlament, je množica takoj eksplodirala v val navdušenja. To ni bil zgolj koncert, to je bil dogodek, ki je pokazal, da so Pigs Parlament ena najpomembnejših punk rock sil na naši sceni. Koncert je bil odličen rezime dveh desetletij. Divji Brici in Brika so nam mojstrsko pokazali, zakaj sodijo v sam vrh Primorske in tudi Slovenske alternativne glasbe. Na odru so se jim pridružili številni gostje, med njimi italijanska zasedba Strozzapreti, letošnji klubski maratonci Samokres in Klemen Klemen. Z njim so si oder delili že večkrat, med drugim na njihovem prvem nastopu leta 2004 na festivalu Hokus Pokus v gradu Vipolže. Ob dvajsetletnici so izdali dvojni album, ki ga zaznamuje nova zrelost, je zapisal glasbeni kritik Jaša Bužinel. Razdeljen na dva dela: angleški in slovenski. Sploh slednji je še posebej zanimiv z besedili v briškem narečju in prepleten z zgodbami o domačem okolju. Težko si je predstavljati boljši način za praznovanje dvajsetletnice, pravi Boštjan Simčič, ki je briške punk rockerje pospremil z bučnim aplavzom.


19.9.2024

Koliko nas stane vozniški izpit?

Pridobitev vozniškega izpita je eden ključnih mejnikov v življenju, saj predstavlja prehod v svet samostojnosti in mobilnosti. Toda ta pot je lahko dolga, stresna in finančno precej zahtevna. V današnjem anketi smo preverili, koliko stane vozniški izpit in kako smo ga nekoč opravljali v primerjavi z današnjimi čas. Vozniški izpit ni poceni, kar lahko marsikomu predstavlja izziv. Stroški se začnejo že z vpisom v avtošolo. Največji finančni zalogaj so ure vožnje. Celotna cena vozniškega izpita se lahko povzpne tudi do 1500 evrov ali celo več. Kako se spominjate tistih dnevov, ko ste prvič sedli za volan? Včasih je veljalo, da nas vozniški izpit stane za eno plačo. Je danes še tako?


13.9.2024

Ali menite, da so ženske kvote učinkovito orodje za povečanje enakopravnosti

Zastopanost žensk v politiki in gospodarstvu je ključen pokazatelj napredka na področju enakopravnosti spolov, saj odraža stopnjo vključevanja žensk v ključne odločevalske procese. Kljub napredku na mnogih področjih so ženske še vedno premalo zastopane na vodilnih mestih. Evropski parlament si nenehno prizadeva za enakopravnost spolov, a so ženske v politiki in v javnem življenju na lokalni, državni in evropski ravni še zmeraj manj zastopane od moških. Junija 2024 so Evropejci izvolili 720 evropskih poslancev, med katerimi je 385 % žensk. Podobno kot v politiki tudi v gospodarstvu ženske težje prodrejo na najvišje položaje. Kvote so torej le začasni mehanizem, ki pomaga hitreje preseči zgodovinske neenakosti. Kljub pozitivnim učinkom pa nasprotniki kvot trdijo, da te omejujejo svobodno izbiro in povzročajo favoriziranje žensk zgolj na podlagi spola, ne pa sposobnosti. Dolgoročni cilj pa mora biti ustvarjanje takšnega okolja, kjer bo zastopanost žensk naravno enakovredna, brez potrebe po dodatnih ukrepih. Kako ocenjujete trenutni položaj žensk v Sloveniji in ali so ženske kvote v politiki in gospodarstvu učinkovito orodje za povečanje enakopravnosti, smo vas spraševali v tokratni anketi.


6.9.2024

Je šolski koledar pripravljen na podnebne spremembe?

Vročinski valovi in podnebne spremembe močno vplivajo na naš vsakdan. V Italiji, kjer učenci in učitelji uživajo tri mesece dolge poletne počitnice, nekateri sindikati in združenja učiteljev spričo podnebnih sprememb in poletne vročine, ki v zadnjem času zaznamuje poletne mesece, zahtevajo spremembo šolskega koledarja. Pri tem pozivajo k podaljšanju poletnih počitnic v oktober. Na drugi strani pa številna združenja staršev opozarjajo, da je že trimesečno zaprtje šol od začetka junija do začetka septembra predolgo, tudi zato, ker so Italijani po dolžini šolskih poletnih počitnic v Evropi na samem vrhu. Skupno trajanje počitnic v sklopu enega šolskega leta se prav tako razlikuje, v večini držav znaša med 100 in 120 dnevi na leto. Slovenija se s 95 dnevi nahaja pod spodnjim pragom tega povprečja. Pri nas pobude o podaljšanju poletnih počitnic še ni, smo pa vseeno želeli izvedeti, kaj o tej temi menite vi! Ali bi bilo smiselno podaljšati poletne počitnice in ali imajo naši učenci in učenke preveč počitnic?


28.8.2024

Matej Praček: Kristali so kot bitja, imajo svojo vibracijo in energijo

Matej Praček je strasten zbiratelj in poznavalec mineralov in kristalov. Prav želja po raziskovanju narave in njenih skrivnosti ga je popeljala v ta svet. Skozi leta je izoblikoval globoko razumevanje mineraloških procesov in edinstvenih lastnosti kristalov. Išče in zbira redke in posebne primerke z vsega sveta, od barvitih ametistov do eksotičnih turmalinov. Poleg zbiranja se Matej ukvarja tudi z raziskovanjem energetskih lastnosti kristalov. Zanj so minerali več kot le estetski predmeti – so orodja za duhovno rast in dobro počutje. Prepričan je, da lahko pravilno izbrani kristali pomagajo pri uravnovešanju energije, izboljšanju koncentracije in prinašanju notranjega miru. Z njim se je v svet naravnih lepot, ki jih ponuja naša Zemlja, odpravil Boštjan Simčič.


25.5.2024

Studio ob Soči

Boštjan Simčič se je zametkov novogoriškega studia spominjal z Brankom Dolencem.


13.4.2024

Merčede Porku

Mercede, ali, kot ji pravijo sosedje in prijatelji, Marčela, bi lahko bila čisto običajna priletna gospa. Zjutraj bi se odpravila k frizerju ali v trgovino, lahko bi počivala na vrtu in poslušala radio. A ne, gospa se je pred nekaj tedni, kar sama z letalom odpravila na rodno Sardinijo, kjer se je udeležila deželnih volitev in obiskala domači kraj. S svojim drznim potovanjem je napolnila družabna omrežja in medije doma ter v Italiji. 98-letna Mercede je še vedno polna življenjske energije, kar vedno izraža z igranjem kitare in harmonike. Kako jo je pot iz rodne Sardinije, prek Ligurskega morja in Padske nižine, pripeljala v Bilje, boste izvedeli v današnji oddaji. S tokratno lokalno junakinjo Mercede Porcu je pokramljal Boštjan Simčič.


10.3.2024

98 let in 1000 kilometrov – zgodba, ki pogreje srce

Mercede Porcu, ali, kot ji pravijo sosedje in prijatelji, Marčela, bi lahko bila čisto običajna priletna gospa. Zjutraj bi se odpravila k frizerju ali v trgovino, lahko bi počivala na vrtu ali pa poslušala radio in gledala televizijo. A ne, gospa se je pred dnevi kar sama z letalom odpravila na rodno Sardinijo, kjer se je udeležila deželnih volitev in obiskala domači kraj Decimomannu. S svojim drznim potovanjem je napolnila družabna omrežja in medije doma ter v Italiji. 98-letna Mercede je še vedno polna življenjske energije, kar vedno izraža z igranjem harmonike in klaviature. Kako jo je pot iz rodne Sardinije, prek Ligurskega morja in Padske nižine, pripeljala v Bilje, boste izvedeli v oddaji Primorski kraji in ljudje.


13.11.2023

Zakaj Taizé privlači mlade?

Ekumenska skupnost bratov iz Taizéja skozi vse leto pripravlja enotedenska mednarodna srečanja za mlade med 16. in 29. letom. Namen takšnih srečanj je, da bi mladi z vsega sveta okrepili zaupanje, strpnost in dialog. Predvsem pa iščejo notranji mir in skozi delo ter molitev poglobijo svoje duhovno obzorje. Enotedensko bivanje v Taizéju v Franciji je priložnost, da se lahko povežeš sam s sabo, pove Peter Nanut iz Kanala, ki se je letos poleti udeležil tega srečanja. Boštjan Simčič


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt