Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
Informativni program

Irena Cunja

76 prispevkov



Suhozidna gradnja je krajinska in kulturna vrednota

Partnerstvo kraške suhozidne gradnje obeležuje letos 10 let delovanja. Suhi zidovi so prepoznaven element Krasa, zaradi opuščanja kmetijske obdelave in zaraščanja pa jih je velika večina v zelo slabem stanju. V partnerstvu zato skozi teorijo in prakso ozaveščajo o pomenu njihove ohranitve za prihodnje rodove.

8 min 20. 03. 2025


V Novi Gorici simbolično odprli prizidek zdravstvenega doma

Po napovedih župana Sama Turela naj bi zaživel v drugi polovici aprila. Za prebivalce šestih občin bodo na voljo nove ambulante pediatrije, ginekologije, fizioterapije in družinske medicine. Investicija, ki jo plačajo zdravstveni dom, novogoriška občina in država, znaša dobrih 16 milijonov. V Primorskem dnevniku tudi o drugem dogajanju. - Regijski štab civilne zaščite za severno Primorsko podelil 25 priznanj, med njimi tri zlate znake. - Na mednarodni praznik žena jutri v Kopru posebna ponudba in vrsta glasbenih nastopov. - V Lokarjevi galeriji v Ajdovščini odprli razstavo z naslovom Dobimo se v Ajdovščini.

7 min 07. 03. 2025


Podjetje Depo Link ureja novi terminal za kontejnerje

S tem poslom, po katerem narašča povpraševanje, se ukvarjajo že nekaj let. Zemljišče tik ob bertoški vpadnici, ki ga imajo zdaj v najemu, bodo zamenjali za večje, selili se bodo še pred koncem leta. V Opoldnevniku pa tudi o drugih temah. - Sporazum Evropske unije z državami Mercosur ogroža slovensko in evropsko kmetijstvo. - V piranski občini ne bo referenduma o spremembi zazidalnega načrta Fiesa - Pacug. - Slovenski ustvarjalci so v berlinski državni operi premierno predstavili balet Sen kresne noči. - Ženska nogometna reprezentanca se bo v torek za obstanek v ligi narodov pomerila z Irsko.

15 min 23. 02. 2025


Denar bodo porabili za letovanje v Ankaranu

Organizatorji dobrodelnega festivala Gora Rocka so predali še zadnjo letošnjo donacijo. Namenili so jo učencem podružnične šole za izobraževanje in usposabljanje otrok s posebnimi potrebami v Tolminu, ki jo letos obiskuje 29 učencev. Organizatorji festivala so v 20-ih letih v dobrodelne namene namenili že več kot 224.000 evrov. V Opoldnevniku pa tudi o drugih temah. - V novem projektu ZRS Koper za izboljšanje kakovosti življenja oseb s Parkinsonovo boleznijo. - Na italijanskem delu Sabotina bodo z evropskih denarjem začrtali dve novi pohodni poti. - Na športnih igriščih se nogometaši Kopra danes merijo z ljubljanskim Bravom.

11 min 22. 02. 2025


Če se ne zavedamo svojih korenin, počasi izginjamo

Praznik slovenske kulture so v občini Ilirska Bistrica obeležili z odprtjem prenovljene Kettejeve poti, ki je posvečena pomembnemu predstavniku slovenske moderne, pesniku Dragotinu Ketteju. Devet kilometrov dolga pot vodi med pesnikovim rojstnim krajem Premom in Trnovim, danes predelom Ilirske Bistrice, kamor je literat hodil na počitnice. Praznični dan je na plano zvabil veliko ljudi.

13 min 16. 02. 2025


Kljub letom bomo plesale, dokler nas bodo še nosila kolena

V Štorjah pri Sežani že vrsto let deluje plesna skupina Štorovke. V njej plešejo dame, stare od 70 do 81 let, nekatere tudi po operaciji kolena ali poškodbi rame. V skoraj 20 letih obstoja so Štorovke 16-krat plesale na odru Cankarjevega doma, sicer pa so do danes naštele že 356 nastopov. Svoje delovanje skrbno beležijo, sicer pa vadijo vsak torek dopoldne v vaški dvorani v Štorjah.

9 min 01. 02. 2025


Hišna imena - jih še uporabljamo?

Na vprašanje, čigav ali čigava si, se običajno ne odgovori s priimkom, ampak s hišnim imenom. Gre za kulturno dediščino, ki zaradi izseljevanja domačinov in vdora modernizacije na podeželje izginja, je pa pomemben pričevalec o zgodovini določene rodbine, hiše ali kraja. Hišna imena so od leta 2020 vpisana v državni register nesnovne kulturne dediščine. V krajevnih skupnostih Prem in Ostrožno Brdo želijo to dediščino postaviti na vidno mesto, zato bodo letos na pročelja domačij postavili tablice s hišnimi imeni.

5 min 31. 01. 2025


V kateri fazi je projekt vodooskrbe Krasa in Istre?

Vseh 12 primorskih občin, ki sodelujejo pri skoraj 117 milijonov evrov težkem projektu regijske vodooskrbe, je do konca preteklega leta potrdilo investicijski dokument. To pomeni, da je naložbo uvrstilo v svoje proračune in se zavezalo k financiranju lastnih deležev. Zdaj pripravljajo dokumentacijo, da bodo lahko oddale vlogo na ministrstvo za naravne vire in prostor za koriščenje evropskih kohezijskih sredstev.

4 min 30. 01. 2025


V Piranu s februarjem dražje vstopnice za avtobusne prevoze

Analiza kaže, da skupni stroški izvajanja dejavnosti mestnih avtobusnih prevozov presegajo prihodke iz vozovnic. Javno podjetje Okolje Piran pa napoveduje posodobitev evidenc imetnikov parkirnih abonmajev. V Opoldnevniku tudi o drugih temah. - Delež mladih kmetov pri nas upada, neporabljen ostaja tudi denar za mlade prevzemnike. - V občini Ilirska Bistrica že 45-i Mesec kulture v spomin na pesnika Dragotina Ketteja. - V tolminskem muzeju predstavljajo arheološke najdbe iz Podbele v Breginjskem kotu.

13 min 26. 01. 2025


Na Kambreškem krajani še vedno prekuhavajo pitno vodo

Župan občine Kanal ob Soči Miha Stegel jim je na sestanku povedal, da pričakujejo instrumente, ki bodo natančneje spremljali motnost. Predstavil je tudi ugotovitve, povezane z vodarno. V Opoldnevniku tudi o drugih temah. - Končuje se javna obravnava predloga izhodišč za obdavčitev premoženja. - Sindikati so razočarani, pričakovali so višjo uskladitev minimalne plače. - Edina slovenska stranka v Italiji uspešna pri pogajanjih z rimsko vlado. - Z dokumentarnim filmom so oživili spomin na goriški Pohod prijateljstva.

14 min 25. 01. 2025


Franc Gombač: Rad delam z ljudmi in za ljudi

Franc Gombač, doma iz Podgrada, se vse življenje ukvarja s kulturo. Napisal je veliko scenarijev za različne proslave in prireditve, napovedoval, povezoval in tudi režiral. Zbiral je tudi anekdote iz domačih krajev, pisal pogrebne govore, poročal mlade pare, več desetletij razveseljeval otroke kot Dedek Mraz. Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva decembra lani je bil med 18-imi prejemniki plakete Državnega sveta najzaslužnejšim posameznikom in organizacijam s področja civilne družbe. Foto: Andraž Gombač

41 min 16. 01. 2025


Gradnja doma starejših občanov v Bovcu ni pod vprašajem

Občina Bovec je že pred dvema letoma in pol položila temeljni kamen, začetek gradnje se je nato zaradi lanskih poplav zamaknil. Zdaj na bovški občini upajo, da bi lahko z gradnjo začeli prihodnje leto. V nadaljevanju Opoldnevnika pa tudi o drugih temah. - Gorski reševalci se skušajo prebiti do madžarskega pohodnika v Kamniških Alpah. - Obnova prezbiterija v cerkvi na Kostanjevici v Novi Gorici je prinesla nova odkritja. - Na god. sv. Štefana po več primorskih krajih pripravijo tradicionalna žegnanja konj. - V prihajajočem letu koprski nagometaši upajo na preboj na evropska tekmovanja.

12 min 26. 12. 2024


Papež Frančišek pozval k spravi z Bogom in sovražniki

Danes ja božič, drugi največji praznik kristjanov za veliko nočjo. Verniki so ga pričakali s polnočnimi mašami, ki so jih v stolnicah in drugih cerkvah darovali škofje in duhovniki. V svojih pridigah so pozvali k sprejemanju vseh, veselju do življenja in gradnji miru. V nadaljevanju Opoldnevnika pa tudi o tem: - Škof Bizjak na vprašanje o Rupniku: »Nisem razpolagal z nobeno obsodbo«. - Koprski Zavod Modri december letos prejel vrsto priznanj in nagrad. - V Trstu zadovoljni z letošnjim obiskom, te dni pa v mesto vabi božični sejem. - Ajdovske rokometašice vstopajo v novo leto z visokimi cilji.

12 min 25. 12. 2024


Dvajset let jaslic v Štanjelu

December v Štanjelu prinaša veliko priložnosti za praznično doživetje. Vaščani in vaščanke so že 20-o leto zapored po vasi postavili jaslice, ki bodo na ogled do 12. januarja. Do takrat bo tudi priložnost za sodelovanje v nagradnem kvizu. Sicer pa že sama kamnita kraška arhitektura in letos še posebna božična osvetlitev še bolj poudarita magičnost srednjeveškega naselja.

6 min 22. 12. 2024


S skupnim branjem preživljali dragoceni čas

Lea Grbec in Deja Poles mama in hčerka iz Ilirske Bistrice, sta v letu dni družno prebrali 400 knjig in v vseslovenskem bralnem maratonu z naslovom Bralni vlak dosegli drugo mesto. Prvouvrščeni par ju je prehitel le za 12 knjig. Na zaključnem kvizu najboljših parov pa sta pometli z vso konkurenco. Dosežek, ki terja veliko vztrajnosti in predvsem ljubezni do knjig. Pri tem pa ni bila zanemarljiva spodbuda Ane Kalister iz ilirskobistriške knjižnice Makse Samsa.

5 min 23. 11. 2024


Začenja se povezava štirih primorskih vodovodov

Leto dni po podpisu sporazuma o zagotavljanju oskrbe s pitno vodo z mrežno povezavo več regionalnih vodovodov, so župani 12-ih primorskih občin naredili korak naprej. V ponedeljek so se na skupnem sestanku dogovorili za osnutek investicijskega projekta. V njem so določili naložbe na posameznih vodovodnih sistemih, razdelili stroškovnik in določili časovnico izvedbe. Osnutek gre zdaj v potrditev na občinske svete, potem pa bodo poslali vlogo na pristojno ministrstvo. Tri četrtine denarja za naložbo zagotavljata država in Evropska unija, zato je potrebno naložbo končati v letu 2029. Gre za največji vodooskrbni projekt pri nas. Vrednost projekta je ocenjena na 118 milijonov evrov.

6 min 07. 11. 2024


Sin me je presenetil in mi izpolnil željo po klekljanju

Veliki Dol je bil do leta 1956 središče klekljanja na Krasu. Leta 1909 so namreč v kraju ustanovili čipkarsko šolo, v kateri se je te veščine privadilo veliko mladih deklet. Zadnja leta to tradicijo obuja Kulturno društvo Kalunca, ki vrsto let v maju priredi enodnevni čipkarski dogodek. V prihodnjih mesecih bodo v društvu s finančno pomočjo občine Sežana uresničili dolgoletno željo in v stavbi stare šole pridobili večnamenski prostor za vse svoje potrebe; delavnice, predavanja, stalno zbirko in še kaj.

6 min 05. 11. 2024


Vetrnice na grebenih pri Ilirski Bistrici?

Poskusi investitorjev, da bi na vzpetinah širom Primorske postavili vetrne elektrarne, se ne ustavijo. Zadnja pobuda, tokrat gre za investitorja iz Avstrije, ki ga poznamo iz občin Divača in Sežana, je za lokacijo izbrala vzpetine neposredno nad Ilirsko Bistrico. Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo pobudo za pripravo državnega prostorskega načrta, z občine in civilne iniciative pa sporočajo, da pobude ne podpirajo.

5 min 10. 10. 2024


Prenovili cerkev svete Helene

V Gradišču pri Divači so v cerkvici sv. Helene končali triletno mednarodno delavnico obnove stenskih poslikav. Tako so nekatere podobe na njenih stenah spet zasijale v svojih najlepših barvah. Pred kratkim je izšla tudi večjezična monografija, v kateri so raziskovalci podrobno predstavili opravljeno delo in sodelujoče partnerje.

3 min 05. 10. 2024


Veternice v bližini Ilirske Bistrice

Pobočja nad Ilirsko Bistrico so zopet zanimiva za investitorje, ki želijo graditi vetrne elektrarne. Pred trinjastimi leti je propradel poskus na Volovji rebri, danes so aktualne vzpetine bližje Ilirski Bistrici. Pobudo za pripravo državnega prostorskega načrta je objavilo Ministrstvo za naravne vire in prostor, investitor pa je družba Alpe Adria Energija Gamit iz Rečice pri Savinji, za katero stoji lastnik iz Avstrije. Lokalno okolje pobude ne podpira

2 min 03. 10. 2024


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt