V Novi Gorici se je z izborom najboljših poslovnih idej mladih zaključilo nacionalno tekmovanje POPRI - eden najpomembnejših dogodkov za spodbujanje podjetništva med mladimi v Sloveniji. Tekmovanje, ki je že pred leti preraslo meje Goriške regije in države, je postalo zgled tudi v tujini - po modelu novogoriškega Primorskega tehnološkega parka, danes podobna tekmovanja organizirajo v številnih evropskih državah. Kako je potekalo letošnje, kdo se je prebil v finale in katere poslovne ideje so najbolj prepričale strokovno komisijo, je v radijski zapis strnila Nataše Uršič.
11 min • 14. 04. 2025
Kolesarji bodo lahko vozili po krožni poti, ki povezuje pet občin, dvanajst znamenitosti in tri vinske regije. Nekaj manj kot sto kilometrov dolga trasa je namenjena aktivnim posameznikom, mladim, družinam ter ljubiteljem naravne in kulturne dediščine. Zaradi nove ponudbe, poimenovane Čas za kolo, štirje turistični zavodi v tem delu Goriške pričakujejo večji obisk in se nadejajo, da bodo lokalne turistične ponudnike spodbudili k bolj specializiranim nastanitvam za kolesarje. Prispevek je pripravila Nataša Uršič.
7 min • 07. 04. 2025
Ljubezen je bila od nekdaj ena največjih življenjskih skrivnosti, a način, kako ljudje iščejo partnerja, se je skozi čas močno spremenil. Če so nekoč zmenki potekali prek družinskih poznanstev, naključnih srečanj ali pisem, danes večina ljudi uporablja digitalne platforme. Danes je tempo življenja hitrejši, priložnosti za klasična srečanja pa manj. Tehnologija je omogočila stik z ljudmi izven običajnega socialnega kroga, pogosto na podlagi fotografij in kratkih opisov. Ne glede na to, ali prisegate na stare romantične geste ali na hitrost digitalnega sveta, je ključno, da v zmenkarijah ostanete zvesti sebi in svojim vrednotam. Spletni zmenki so postali nekaj povsem običajnega, a kljub temu ostajajo številna vprašanja – so odnosi danes res bolj površinski ali je digitalni svet le odprl več možnosti? Kako ste spoznali svojega partnerja? Ali ste že kdaj preizkusili spletno spoznavanje? Kaj menite, da je največja razlika med zmenkarijami nekoč in danes? To so bila vprašanja tokratne petkove ankete.
6 min • 14. 02. 2025
Gogi in Gigi, tako se bo imenovalo košarkarsko igrišče, ki ga bodo začeli graditi na tako imenovanem EPK distriktu med Gorico in Novo Gorico. Na otvoritvi bosta prisotna tudi košarkarski legendi iz Slovenije in Italije – Goran Dragić in Luigi Datome. Poleg tega, da je bila njune več kot uspešne kariere si delita tudi podobne vrednote. Med njimi najbolj izstopata občutek za skupnost in spodbujanje mladih k igranju košarke. Igrišče so zato še pred uradnih odprtjem poimenovali GOGI in GIGI. Kako bo izgledalo, zakaj se imenuje pametno, kakšna vlogo imata Fundacija Gorana Dragića in evropska prestolnica kulture, pa v reportaži, ki jo je pripravila Nataša Uršič.
7 min • 13. 02. 2025
Mimo Trgovskega doma v Gorici se vije čezmejna parada, iz izložb pozdravljajo tudi narodne noše. Nataša Uršič se je o tem pogovarjala z Luiso Gergolet.
6 min • 08. 02. 2025
Zgodovinarka in muzealka dr. Kaja Širok v okviru evropske prestolnice kulture pripravlja osrednjo razstavo, na kateri bo prikazana zapuščina svetovnih vojn, migracij, družinskih delitev in različnih interpretacij zgodovine, ki so oblikovale čezmejni goriški prostor. Razstava z naslovom Evropska platforma za interpretacijo 20. stoletja oz. EPIC bo postavljena v nekdanje skladiščne prostore železniške postaje in bo vrata odprla maja. Dr. Kaja Širok poučuje na Univerzi v Novi Gorici, raziskovalno pokriva področja ustne zgodovine, študije o mejah in spominih ter področje muzeologije. Doktorirala je z disertacijo o življenju na Goriškem v prvi polovici XX. stoletja, objavljeno v knjigi Kalejdoskop goriške preteklosti. Leta 2014 je bila za dolgoletno delo na področju raziskovanja obmejne zgodovine odlikovana z italijanskim nazivom viteza reda italijanske zvezde. S Kajo Širok se v sredinem Intervjuju pogovarja Nataša Uršič. Foto: Jernej Humar
48 min • 05. 02. 2025
Boris Peric je direktor družbe KB in gospodarstvenik, ki pozna razmere na obeh straneh meje. Pravi, da bo gospodarski standard v Sloveniji boljši kot v Italiji. Verjame, da bo Evropska prestolnica kulture pustila trajne pozitivne učinke. Nataša Uršič pa se je pogovarjala tudi z namestnikom direktorice EZTS Tomažem Konradom, ki je povedal, da so različni evropski projekti v višini 25-ih milijonov evrov na čezmejnem območju prebivalcem prinesli zelo konkretne projekte.
13 min • 27. 01. 2025
Šolski center s slovenskim učnim jezikom v Gorici je že dolga leta odličen pokazatelj čezmejnega življenja na Goriškem. Obiskujejo ga dijaki iz Slovenije, zamejski Slovenci in dijaki iz Italije. Kako razmišljajo dijaki, v katerem jeziku sanjajo, kako se soočajo z identiteto, kulturo in jezikom, če so rojeni v mešanem zakonu ter kateri razlogi so pretehtali, da so se vpisali v slovensko šolo?
11 min • 27. 01. 2025
Veliko nižje cene nepremičnin v sosednji Gorici so v zadnjih letih na čezmejnem območju povzročile zanimiv obrat. Če so v preteklosti Tržačani na veliko kupovali hiše na Krasu, se je ta trend zdaj obrnil. Na širšem Goriškem ima vsaka družina vsaj enega člana, znanca ali prijatelja, ki je ali namerava kupiti stanovanje v »stari« Gorici. Nataša Uršič je pred mikrofon povabila Novogoričana, ki sta se odločila za ta korak in nepremičninsko agentko, ki ji je povedala, da kar 40 odstotkov stanovanj v Gorici kupijo Slovenci. Zanimalo jo je tudi, kako na preseljevanje gledajo zamejci in kako bo ta trend v prihodnjem zaznamoval čezmejni goriški prostor. Dogajanje je pokomentiral tudi Karlo Devetak.
17 min • 27. 01. 2025
Osrednje prizorišče evropske prestolnice kulture in vsebinsko najpomembnejši objekt bo EPIC CENTER. V nekdanji skladiščni stavbi Slovenskih železnic na Trgu Evrope nastaja stalna zbirka z naslovom EPIC oziroma Evropska platforma za interpretacijo dvajsetega stoletja. Tako prostori kot razstava bosta na odprtje pripravljena 9. maja je povedala Kaja Širok, koordinatorica projekta.
1 min • 13. 01. 2025
Napoved: Slavnostno odprtje evropske prestolnice kulture bo na slovenski kulturni praznik 8. februarja, ko organizatorji napovedujejo, da bo Novo Gorico in Gorico obiskalo sto tisoč ljudi. Za informiranje, sprejem in usmerjanje obiskovalcev ter drugo pomoč pri logistiki in organizaciji dogodkov bodo do zaključka evropske prestolnice kulture potrebovali številne prostovoljce. Po mnenju koordinatorja Damiana Buraczévskega iz Fundacije BiT Planota biti prostovoljec pri največjem kulturnem projektu pomeni pridobiti nova znanja, širiti socialna omrežja in imeti vpogled v zakulisje EPK-ja.
1 min • 09. 01. 2025
V današnji svetovalni oddaji bomo govorili finančni pismenosti. Ljudska univerza Nova Gorica je začela izvajati različne izobraževalne programe, namenjene krepitvi finančne pismenosti. Ti so nastali na pobudo Evropske komisije, ki si želi večjo finančno usposobljenost odraslih, cilj katerega je izboljšati finančne veščine posameznikov. Tako izobraževanje je bilo do zdaj v Sloveniji po večini plačljivo in manj dostopno širši javnosti, zato ne preseneča, da so v Novi Gorici prvi termini že zasedeni. Kakšne so vsebine izobraževalnih programov, komu so namenjeni in zakaj se jih je dobro udeležiti, bo povedala Polona Konjedic iz Ljudske univerze Nova Gorica. V svetovalno oddajo jo je povabila Nataša Uršič.
6 min • 12. 12. 2024
Na Goriškem Krasu so danes začeli dvodnevno akcijo sajenja sadik. Zjutraj se je na Fajtem hribu v občini Renče-Vogrsko zbralo 350 prostovoljcev, ravno toliko jih pričakujejo jutri v bližini Cerja v občini Miren Kostanjevica. Na 45 hektarjih bodo posadili 20 tisoč sadik. Prostovoljcem se je zjutraj pridružila tudi Nataša Uršič.
7 min • 22. 11. 2024
V Novi Gorici so odprli prvo »varno sobo« v Sloveniji, namenjeno uporabnikom prepovedanih drog. Njen osnovni namen je preprečitev predoziranj in zdravstvenih zapletov ter preprečevanje prenosljivih bolezni. Varna soba je umeščena poleg Dnevnega centra za uporabnike prepovedanih drog, ki na Sedejevi ulici v Novi Gorici deluje že skoraj 20 let. Zakaj jo odvisniki potrebujejo in zakaj je pomembna za javno zdravstvo ter kaj o njej menijo tisti, ki jo bodo uporabljali, v naslednjih minutah, ki jih je pripravila Nataša Uršič.
9 min • 18. 11. 2024
V Xcentru v Novi Gorici si obiskovalci lahko ogledajo, kako vesoljska kapsula s kraškimi rastlinami išče bivanjske pogoje na planetih zunaj našega osončja. Projekt, ki je nastal v sodelovanju s številnimi znanstveniki in umetniki, v ospredje ne postavlja človeka, temveč rastline. Te ob pomoči umetne inteligence iščejo oddaljene planete, ki so primerni za življenje. Razstavo je obiskala Nataša Uršič.
6 min • 11. 11. 2024
Ana Jug je nekdanja odvetnica, pobudnica pro bono ambulante v Novi Gorici, ustanoviteljica društva starih in prenovljenih predmetov, nominiranka za Slovenko leto, ustanoviteljica Skupine kazenska ovadba, ki je naznanjala politike pred nečednimi posli, aktivna članica pobude Voda v ustavo, predvsem pa je upornica. Upornica proti krivicam nemočnih in krivicam sistema. Svoje izkušnje iz različnih protestov in uporov je zbrala v knjigi Od predpasnika do zapasnika. Knjigo je pred kratkim predstavila na knjižnem sejmu v Venezueli. V oddaji Odprto za srečanja se je z njo pogovarjala Nataša Uršič.
52 min • 17. 10. 2024
V zaselku Vinišče v občini Renče-Vogrsko se je zaključil Tabor preživetja v naravi, ki so se ga udeležili otroci od šestega do devetega razreda osnovne šole. Rdeča nit tabora, ki poteka že enajsto leto je, da se mladi opremijo z osnovnimi strategijami in veščinami za preživetje v primeru naravnih, prometnih in drugih nesreč. Nad vodstvom tabora ob pomoči vojske, policije, gasilcev in civilne zaščite je bdel inštruktor preživetja v naravi Brane Červek. Tabor je obiskala Nataša Uršič
15 min • 26. 08. 2024
V današnji oddaji Primorski kraji in ljudje bomo spoznali nadvse zanimivo življenje in delo v Vipavi rojenega Antona Lavrina, avstrijskega konzula v Egiptu in zbiralcu ter raziskovalcu egipčanskih starin. Pred kratkim je Lavričeva knjižnica Ajdovščina v sodelovanju z dijaki Škofijske gimnazije Vipava odprla razstavo z naslovom Anton Lavrin, naš vrli rojak. Na razstavi je prikazano, zakaj je Lavrin v Vipavo pripeljal dva egipčanska sarkofaga in kako veliko pozornost sta vzbudila mumija svečenika in balzamiran krokodil, ki ju je pred skoraj 180 leti poslal v Ljubljano. Nataša Uršič se bo v oddaji pogovarjala z arheologom in kustosom v Slovenskem etnografskem muzeju Markom Frelihom in Lavrinovim daljnim sorodnikom iz Vipave Andrejem Hrovatinom.
22 min • 22. 07. 2024
Na obletnico največjega požara v zgodovini Slovnenije, ki je pred dvema letoma uničil doberšen del kraškega gozda, bo danes Primorsko začel preletavati air tractor oziroma tako imenovani »rumeni ptič«, ki bo nadzoroval potencialna požarišča. Na Upravi za zaščito in reševanje, kjer je maja začela delovati posebna enota za gašenje iz zraka, zagotavljajo, da smo v primeru požara tehnično veliko bolje pripravljeni, kot smo bili pred dvema letoma. Nataša Uršič je pred mikrofon povabila direktorja Leona Behina in letalskega pilota Davida Necmeskala.
14 min • 15. 07. 2024
Novogoričanka Anja Mugerli je prejemnica letošnje nagrade Kresnik za roman Pričakovanja. Žirija je v obrazložitvi zapisala, da avtorica na literarno dovršen način odpira tabuje, kot so neplodnost in dileme ob postopkih umetne oploditve. V romanu spregovori tudi o razmnoževalni vlogi ženske, ki je kljub emancipaciji v sodobni družbi še vedno zreducirana na maternico. Z letošnjo nagrajenko se bo Nataša Uršič pogovarjala tudi o idealizaciji materinstva, ki ga okolica spodbuja za vsako ceno in vzbuja občutek krivde, kadar ženska ni pripravljena za to žrtvovati lastnega zdravja ali načina življenja.
13 min • 03. 07. 2024