Foto: Radio Koper/Dragan Klarica

Tržaški violinist Črtomir Šiškovič, ki živi in dela v Parmi, slovi kot eden največjih poznavalcev Tartinijevega opusa. Njegov na novo odkriti koncert v G - duru, ki ga je Črtu Šiškoviču izročila italijanska muzikologinja Margherita Canale, je v Ankaranu zelo verjetno doživel svojo krstno izvedbo. Poleg tega je Šiškovič predstavil še koncert v A – duru Tartinijevega učenca Domenica Dall'Oglia, ki je deloval na ruskem cesarskem dvoru.

Poleg teh dveh paradnih konjev violinista Črtomirja Šiškoviča je Godalni kvartet Dissonance v drugem delu koncerta zaigral še Godalni kvartet op.95 Ludwiga van Beethovna. S tem se je kvartet poklonil tudi Beethovnovemu jubileju, saj se je ta veliki mojster simfonije rodil prav v letu Tartinijeve smrti.

Violinist Črtomir Šiškovič. Foto: Radio Koper/Dragan Klarica

"Tokrat smo ta program prvič izvedli, saj smo ga naštudirali prav za ta koncert in za Projekt Tartini 250, zagotovo pa ga bomo izvedli še kje, saj se dogovarjamo za sodelovanje v Parmi, pa tudi za snemanja teh redko izvajanih violinskih koncertov, tako da imamo še kar nekaj izzivov pred sabo," pravi Klemen Hvala, violončelist godalnega kvarteta Dissonance ki ga sestavljajo še violinista Janez Podlesek in Matjaž Porovne ter violist Oliver Dizdarević. O svojem sodelovanju z njimi je Črtomir Šiškovič povedal: "S kvartetom sem zelo dobro delal, je res odličen kvartet, ki deluje na visoki kakovostni ravni in je voljan plodnega sodelovanja, kar je poglavitno za narediti nekaj dobrega."

Vsi, tako izvajalci kot poslušalci, pa so bili navdušeni nad čarobnim naravnim ambientom trate pred arkadami ob vhodu v nekdanji samostan. V njem je čisto in tiho zvenenje godal v posebni, morda nekoliko suhi naravni akustiki, nudilo, žal številčno omejenemu občinstvu, zvočno doživetje, kakršnega danes redko srečamo.

Lea Hedžet