
Drugi val epidemije je znova ustavil večino kulturnih dejavnosti. To velja tudi za galerijsko dejavnost. Razstave so sicer postavljene in bo mnogim kmalu potekel čas. Večina galerij se je odločila, da podaljša trajanje razstav z upanjem, da bo decembra vendarle prišlo do rahljanja ukrepov in bodo razstavišča spet odprta.
Med redkimi izjemami, ki so na ogled obiskovalcem, je razstava Radka Oketiča v galeriji Talaso Strunjan, ki je odprta po zaslugi dejavnega zdravilišča. Srečnež, bi lahko rekli za avtorja, kajti le kateri umetnik si ne želi, da bi njegova dela videli v živo.
Radko Oketič je po rodu iz Ljubljane, a že trideset let živi na Krasu. Slika že od sedemdesetih let naprej. Veliko je delal kot likovni terapevt, vrsto let je že svobodni umetnik. Najraje se izraža z akvareli, a je tudi ilustrator in karikaturist. V Strunjanu razstavlja akvarele, ki pričajo o njegovi veliki pripovedovalski spretnosti. Akvarel mu ustreza, pravi, "ker je pripraven za slikanje posebnih osvetlitev nočne pokrajine, ki terja prosojnost, kakršno lahko doseže le z akvarelom."
V svoje akvarelne zgodbe vpleta domačo pokrajino in v njej arhitekturo. Tako ne razstavi ne manjka kraških vedut in urbanega okolja, v katerem izstopa stavbna dediščina. Podobe so barvno mojstrsko osvetljene, kar jim daje posebno magičnost.
"Tukaj gre za to, da dodam nekaj več, nekaj nadrealnih elementov, da je videti vse v nekakšnem pričakovanju."
Tudi humorne note ne manjka, ki jo podčrtujejo nenavadni drobni liki in simboli, posuti po površini slike. Pri karikaturi, ki se ji zelo rad posveča, je ta hip najbolj popularen covid-19, zanimajo ga tudi okoljske teme, rad pa se loti tudi človeških slabosti. Prav s karikaturami se je zelo uveljavil v svetu, kjer je prejel več mednarodnih nagrad, zadnjo lani v Seulu.
Neva Zajc