Člani projektnega sveta za civilni nadzor nad drugim tirom, katerega namen je obveščanje vlade in javnosti o podatkih in dokumentih, povezanih s projektom, so predstavili prvo poročilo sveta, ki so ga prejšnji teden že poslali na vlado. V njem kot največjo težavo izpostavljajo oteženo zbiranje podatkov, kar pod vprašaj postavlja smotrnost porabljenih sredstev do junijske uveljavitve zakona o drugem tiru.
16 strani dolgo poročilo izpostavlja predvsem tri temeljne ugotovitve: dolgotrajno sprejemanje investicijskega programa, ki je osnova za začetek pripravljalnih gradbenih del, neaktivnost pri sprejemu državnega lokacijskega načrta, ki bi omogočil dvotirnost proge, in zamik pri projektu za izvedbo, kar pomeni zamude pri razpisu za glavni projekt. Predsednik sveta Jadran Bajec: "Še eno stvar smo si vzeli v vpogled, to je naročena dela, dodatne geološke študije, za katere je naše mnenje, da niso bile najbolj upravičene, predvsem pa, da je njihov izplen minimalen, če sploh."
Zmotila jih je predvsem postavka "dodatne geološke raziskave" v znesku 800.000 evrov, ki jih je zahtevala tuja agencija za projektno svetovanje Jaspers. S tem se pod vprašaj postavlja usposobljenost slovenske geološke stroke in povečuje nezaupljivost do institucij, ki projekt vodijo, pravi član sveta Emil Milan Pintar: "Tu je problem, da mi ne dobimo podatkov in da smo sumničavi. Ne trdimo, da je kaj narobe; mi smo v težavah, ker ne moremo priti do enovite ocene, da je bilo pri doslej potrošenih sredstvih vse v redu, in potegnemo črto ter gremo od kar velja zakon dalje."
Doslej so se s projektom ukvarjale različne institucije, vključno z infrastrukturnim ministrstvom, direkcijo za infrastrukturo in družbo 2TDK. Člani projektnega sveta od slednje zahtevajo pisne podatke o smotrnosti porabe javnih sredstev, vlada pa naj družbo čim prej usposobi za obvladovanje vseh vidikov projekta.
Prispevek Jureta Čepina s 1. programa Radia Slovenija: