Včeraj so pripravili voden ogled rožnodolinskega pokopališča, ki velja za največji in najlepši tovrstni judovski pomnik v Sloveniji. Foto: Katja Munih

Na judovskem pokopališču v Rožni Dolini je pokopanih prek 900 pripadnikov predvsem Goriške judovske skupnosti, ki je danes ni več. Na Goriškem se premalo zavedamo, kakšen prvovrstni kulturni biser imamo, poudarja zgodovinar Renato Podbersič:

"Gre za pokopališče, ki je nekakšen unikum v Evropi, kajti od nekdanje skupnosti s sinagogo v Gorici ga deli državna meja. Pokopališče je bilo namreč po Pariški mirovni pogodbi z mejo ločeno od sedeža skupnosti v Gorici in je pripadlo takratni Jugoslaviji, danes Sloveniji."

Na rožnodolinskem pokopališču so pokopani številni Judje in Judinje, ki so zaznamovali ta in širši evropski zgodovinski prostor, med njimi utemeljiteljica italijanskega ženskega časnikarstva Carolina Coen Luzzatto in slavni filozof Carlo Michelstaedter. In prav te enigmatične in zanimive osebnosti s samosvojo filozofijo se je ob stodeseti obletnici njegove smrti spomnil profesor Miha Kosovel:

"Njegova filozofija v tem smislu je, lahko bi rekli, tak ante literam eksistencializem. V veliki meri pa tudi številni njegovi izsledki oziroma njegove ideje se tudi primerjajo s kasnejšimi filozofi, kot je Heidegger."

V društvu humanistov Goriške in tudi strokovna javnost kličejo k večjezični knjižici, ki bi opozarjala obiskovalce o pomembni zapuščini judovstva v Rožni Dolini.

Valter Pregelj