
V matični stavbi jih bo ostalo še 40, zanje nameravajo v treh letih poiskati ustrezno namestitev. O tem, kaj bo stavbi, v kateri so bili od leta 1992 nastanjene osebe s težavami v duševnem in telesnem razvoju, se zdaj dogovarjajo država, upravljavec in sežanska občina.
V stavbi Doma na Krasu se je v več kot 100 letih zamenjalo že veliko vsebin. Prvotna stavba, najstarejši del zavoda, je bila zgrajena že leta 1905 in je bila namenjena počitniški dejavnosti. V njej so bili kasneje sanatorij za pljučne bolnike, dom za vojne sirote, dom upokojencev in leta 1992 Javni socialno-varstveni zavod Dutovlje. Vršilec dolžnosti direktorja Goran Blaško: "Želimo sodelovati z lokalno skupnostjo. To je velika stavba. Treba je videti, kaj si lokalna skupnost želi."
Izhodišč za vsebine je več, je pojasnil Blaško: od novega Centra za izobraževanje o deinstitucionalizaciji do hotela in varovanih stanovanj. Tej vsebini je naklonjena tudi sežanska občina. Župan Andrej Sila: "Vsebina, ki bi kasneje prišla v ta objekt mora biti tako v interesu lokalne skupnosti kot tudi države. Kakšna bo vsebina se še išče. V občini nam primanjkuje varovanih stanovanj. Nenazadnje je objekt, ki ima kuhinjo, pralnico. Čez cesto je zdravstveni dom, lekarna. Zraven je železniška postaja, avtobusno postajališče. Je tak objekt, da je za nas nesprejemljivo, da se ga odda za nekakšne zasebne namene."
Trenutno so še vse možnosti odprte. Pogovori o novih vsebinah v stavbi v Dutovljah so komaj stekli. A preden bo stavba zaživela z drugačno vsebino, bo moral Dom na Krasu poiskati najbolj ustrezen model za stanovalce t. i. varovanega oddelka. Povezujejo se tudi s tovrstnimi inštitucijami v tujini, ki imajo veliko znanja in izkušenj ter se lahko pohvalijo s primeri dobre prakse.