
Na Goriškem in v zgornji Vipavski dolini za zdaj nimajo težav. V Novi Gorici imajo pogodbo s prevzemnikom tega blata podpisano do konca julija, v Ajdovščini do prihodnjega leta. So pa v obeh osrednjih čistilnih napravah na tem območju tudi sami poskrbeli, da jim tovrstni odpadek povzroča čim manj težav. Hkrati oboji pozivajo državo k čim prejšnji sistemski rešitvi te problematike.
Na težave z odpadnim komunalnim blatom so začeli na Goriškem opozarjati že pred devetimi leti. A država ni imela in nima posluha, poudarjajo v novogoriški družbi Vodovodi in kanalizacija, ki upravlja z osrednjo čistilno napravo v Vrtojbi. Država bi morala to blato izvzeti iz skupine odpadkov, o takojšnji rešitvi meni Mitja Gorjan: "Namreč, prepričan sem, da je primerno za sežig oziroma za uporabo kot energent. S tem bi avtomatično zmanjšali vpliv na okolje in vsekakor tudi stroške."
Prevzemnik naj bi rešitev za posušeno blato z Goriškega našel v Avstriji, večje težave pa utegnejo imeti tisti, ki pridelajo dehidrirano blato, dodaja še Gorjan iz novogoriških Vodovodov. Toda v Ajdovščini iz dehidriranega blata pridobivajo tudi bioplin, pojasnjuje vodja osrednje čistilne naprave Barbara Štravs: "Večino ga rešujemo znotraj Komunalno-stanovanjske družbe Ajdovščina in sicer ga kompostiramo. Del tega blata je do zdaj odvažal Saubermacher." Ali bo tako še naprej, Štravseva kljub podpisani pogodbi informacij od prevzemnika nima, so pa po njenem zmogljivosti njihove kompostarne za zdaj dovolj velike. Okoljsko ministrstvo naj bi rešitev za odpadno komunalno blato našlo znotraj države v roku dveh tednov. Ali je v tej igri tudi sosežig v Salonitu pa nam iz te anhovske družbe niso odgovorili.
So pa iz Salonita Anhovo sporočili, da so v preteklosti za sosežig že uporabljali manjši delež, približno en odstotek osušenega mulja iz čistilnih naprav, ki jim ga je v glavnem dobavljal ljubljanski VO-KA, a ga že dve leti ne uporabljajo več. Vendar je ta odpadek za sosežig v cementarni manj primeren od ostalih odpadkov, ker ima nizko kurilno vrednost in visok delež vode, zato so te vrste mulj prenehali uporabljati leta 2017.
Valter Pregelj