Na Goriškem se je danes mudila 60-članska gospodarska delegacija iz kitajskega Ningboja. Sestavljajo jo predstavniki lokalnih oblasti in podjetij iz različnih panog, tako avtomobilske kot elektrotehnične industrije, farmacevtskih podjetij in hotelskih verig. Šlo je za povratni obisk, potem ko se je slovenska gospodarska delegacija junija v Ningboju udeležila tamkajšnjega investicijsko-trgovinskega sejma.
Po besedah organizatorice obiska, Agencije SPIRIT, je to najbolj konkretna delegacija, ki je Slovenijo obiskala do zdaj, saj si tako kitajski kot slovenski podjetniki želijo konkretnega sodelovanja. Kakšen je bil namen obiska kitajske gospodarske delegacije v Ajdovščini, je pojasnila Tanja Drobnič iz Spirita: "Ugotoviti želijo, s katerimi poslovneži na slovenski strani bi se lahko kitajski partnerji konkretno povezali - ali je možno poslovanje, ali so si kompatibilni v smislu razmišljanja. Torej, na kakšen način bi lahko oni svoje produkte, storitve oplemenitili, jim povišali dodano vrednost."
Kar nekaj podjetij iz celotne Vipavske doline se je predstavilo kitajskim poslovnežem, direktor severnoprimorske regijske razvojne agencije Črtomir Špacapan pa je nanizal nekaj regijskih projektov, ki bi lahko pritegnili njihovo zanimanje. To so logistični center v Vrtojbi, Kanin in nov projekt hotelska veriga Prava narava. "Deset hotelov, nekateri so v prodaji, nekateri v obnovi, nekateri pripravljajo na prodajo. Da bi ustvarili verigo hotelov, ki bi bili namenjeni gostov iz različnih držav. Nekaj teh raziskav na kitajskem trgu smo naredili, zanimanje je veliko, čeprav so še vedno problemi z vizumi. Ampak mislim, da je kitajski trg izjemno zanimiv za slovenski turizem," je dejal Špacapan.
Vodja delegacije in direktor gospodarske zbornice občine Ningbo, Xu Jianhua, je poudaril, da jih najbolj zanima vlaganje v izobraževanje, in sicer v obliki izmenjav med Kitajsko in Slovenijo, pa tudi letalska industrija.
Po besedah ajdovskega župana Tadeja Beočanina kitajski partnerji za zdaj želijo predvsem vzpostaviti tesnejše sodelovanje z domačim gospodarstvom, kar pa bi lahko nekoč morebiti preraslo tudi v konkretne naložbe.
Med sogovorniki kitajske gospodarske delegacije so bili tudi predstavniki novogoriške Univerze. Kitajci namreč dajejo velik poudarek prav izobraževanju, razvoju in prenosu tehnologij.
"S kitajskimi gosti smo se pogovarjali o možnostih investiranja v razvoj Univerze in kampusa in občutki so pozitivni," je potrdil rektor Univerze, Danilo Zavrtanik: "Če bi investirali v Slovenijo, v UNG in v kampus, potem pričakujejo transfer tehnologij, ki bi šle na Kitajsko."
Univerza je kitajski delegaciji predstavila svoja »močna« področja, to so zlasti znanosti o okolju z metodami merjenja onesnaženosti tal, zraka in vode; raziskovalno močni so tudi na področju znanosti o materialih, z novimi odkritji v organski elektroniki.
Kitajce zanimata tudi vinarstvo in vinogradništvo, kjer so začetniki in potrebujejo veliko znanja. Kot je izjavil vodja delegacije Xu Jianhua, bi bila lahko izmenjava študentov in profesorjev prvi korak na poti sodelovanja. Rektor Zavrtanik se popolnoma strinja: "S tem se lahko začne takoj, čim je volja na obeh straneh. Na naši strani zagotovo je. Mi nekaj kitajskih študentov že imamo, predvsem na doktorskem študiju in smo z njimi izjemno zadovoljni, ker so zelo motivirani mladi ljudje, ki odlično delajo in odlično študirajo."
Na novogoriški Univerzi si seveda želijo, da bi s Kitajsko vzpostavili dolgoročne projekte. Pripravili jih bodo do naložbeno-trgovinskega sejma Kitajske, ki bo prihodnje leto v Ningboju.
Prispevek Karin Zorn:
Prispevek Zdenke Tomulić: