Laška žaba je ena najbolj ogroženih evropskih dvoživk. Pri nas živi v mlakah in gozdovih na širšem območju Vipavske, v dolini reke Branice, manjši del v Brdih. Za njeno dolgoročno preživetje v Evropi so slovenske populacije najpomembnejše . Zakaj,nam je pojasnila Jana Laganis iz novogoriškega Zavoda za varstvo narave.

"Genetske raziskave so pokazale, da je naša populacija gentsko tako pestra in zdrava, da je najverjetneje ključna za preživetje celotne populacije v Evropi."

Ključni elementi za njeno preživetje pa so – ohranjena krajina, mokrotni gozdovi z bogato podrastjo in počasni potočki, v katere samica 'pripenja' jajčeca. Ravno takšni pogoji so v mestnem gozdu Panovec, na robu katerega bo zrasla nova poslovna cona.

Za naravovarstvenike pa so laška žaba in njene bližnje sorodnice pomembne tudi zaradi drugih pokazateljev. "Mi jih imamo najrajši zato, ker so indikatorji ohranjenega okolja, ker tam, kjer živijo one, bodo preživeli še mnogi drugi organizmi. V samem ekosistemu so pomembni kot plenilci žuželk – pajkovcev in podobno in kot hrana višjih organizmom – pticam in vidram, ki so tudi večinoma vse ogrožene vrste."

Ogroža pa jih tudi promet. Na poti iz gozda do vode, kjer samice izležejo jajčeca, po podatkih naravovarstvenikov v Sloveniji vsako leto umre kar milijon žab, ki končajo pod avtomobilskimi gumami. Z razmeroma preprostimi ukrepi pa vsakdo, ki živi v bližini teh selitvenih poti, to lahko prepreči.

Nataša Uršič