Projekt šola ambasadorka Evropskega parlamenta na novogoriški gimnaziji poteka že tretje leto in zanimanje gimnazijcev je vedno večje, pove vodja projekta Suzana Černe. Skozi delavnice, predstavitve, tekmovanja spoznavajo delovanje Evropske unije in njenih institucij, obravnavajo različne aktualne tematike in to znanje tudi širijo med ostalimi dijaki.

"V učnem načrtu imamo v tretjem letniku pri geografiji in v četrtem letniku pri zgodovini, vsi gimnazijci morajo poznati EU, njeno delovanje, inštitucije, pomen. Ampak tu se širi dodatna znanja."

Letošnji poudarek so bile prihajajoče evropske volitve. Julija Baša o tem, kaj ji je prinesel projekt:

"Znanje. Predvsem o tem, kako tudi drugim sporočiti, zakaj je pomembno iti volit. Ker nekako sama pri sebi že vem, zakaj je pomembno, ampak sem rabila nekaj dejstev, da jih lahko podam drugim, ko jih poskusim prepričati."

Zunanji minister Miro Cerar je gimnazijcem za primer dal Brexit. Če bi se mladi odpravili na volišča, do njega ne bi prišlo, je prepričan. Zakaj naj se torej udeležijo volitev?

"Prvič, da se njihov glas sliši. Drugič, za vsakogar je pomembno, da se na nek način družbeno aktivira, in tretjič, kar je najpomembnejše, v EU so skrajni radikalisti, ki želijo to Evropo ponovno spreti med seboj. Verjamem in upam, da je med mladimi veliko takih ali pa največ takih, ki si želijo svobodomiselne Evrope."

Novogoriški gimnazijci pa so sicer med najboljšimi poznavalci Evropske unije v Sloveniji.

Karin Zorn