Koprski mandrač in kopališče so delavci koprske Marjetice očistili. Zbrali so osem kubičnih metrov naplavin. Izolska Komunala je pobrala štiri kubične metre, piransko Okolje pa je medtem očistilo mestni mandrač, kje je bilo onesnaženje največje, in nadaljuje s čiščenjem v Strunjanu.

Na Direkciji za vode po današnjem ogledu obalnega pasu ocenjujejo, da se količina naplavljenih odpadkov v času praznikov ni bistveno povečala v primerjavi s stanjem pred mesecem dni. Napovedujejo, da bodo v okviru koordinacije služb na morju še naprej budno spremljali razmere na morju. Če se bo količina odpadkov do jutri bistveno povečala, bodo obalni pas začeli čistiti takoj, če ne pa bodo počakali na načrtovano čiščenje pred poletno turistično sezono.

Več o stanju na odprtem morju nam je povedal Arturo Steffé z Uprave za pomorstvo:

"Danes, kot vidimo, se je stanje dosti izboljšalo. Upravljavci so svoje delo odlično opravili. Mi na morju smo tudi poskrbeli, kolikor je bilo v naših močeh, da smo počistili vsaj večje dele. Zavedamo se, da nismo počistili še vsega, vendar so naši fantje še zmeraj na morju. Bolj podrobno pregledujejo tudi, kaj se dogaja na odprtem morju, na delu, kjer se, kot so nam javili z letalskega centra, nahaja večja količina odpadkov. Kaže, da so se tudi tam zaradi vetra malo razširili in niso več tako gosto prisotni. Pričakujemo, da se bodo v naslednjih dneh spet pojavili, ampak smo pripravljeni tudi na to."

Kje ste zaznali največje količine odpadkov:

"V preteklih dneh med Izolo in Koprom ter v koprskem mandraču, kamor se je z vetrovi in delno tudi tokovi stekal ves ta pas smeti, vejevja in druge nesnage."

Kdaj ste dobili prve informacije o tem onesnaženju?

"Mi smo že v nedeljo, 29. aprila, na morju opazili, da se pojavljajo plastični odpadki oziroma smeti. Niso bile tako pogoste. Prve slike smo dobili v ponedeljek, iz zračnega nadzora, potem so nas tudi sami občani opozorili, da se nahaja večja količina smeti. Šli smo na morje in od takrat smo vsak dan redno to čistili, kolikor je bilo seveda v naših močeh."

Bi lahko te odpadke na morju že popolnoma zajezili?

"Ne. Povsem zajeziti ne moreš. Tudi, če bi postavili baraže, je to plastika in PVC, ki se potopi pol metra pod vodo in nadaljuje pot naprej. Edino, če bi postavili neke mreže oziroma lovilce, to bi bila neka rešitev, ampak je bila nesmiselna, ker so bili samo pasovi v teh tokovih in se je nekako vse zaključilo tukaj na obali. Lažje je čistiti tukaj na obali."

Je Uprava za pomorstvo dovolj opremljena za takšne intervencije?

"Trenutno je naše plovilo, ki bi bilo primerno za takšno čiščenje, v okvari in je tudi dotrajano. Imamo pa že naročeno novo plovilo, ki bo januarja naslednje leto prišlo v Slovenijo in bo nadomestilo dotrajanega."

Lea Širok