Foto: Zajem zaslona Televizija Slovenija

Če v naslednjih 14 dneh ne bo dežja, tudi pridelka v sadovnjakih ne bo. Sadjar Tomaž Šinigoj: "Korenike bodo pobrale vodo iz plodov, plodovi bodo odpadli in drevo bo poskušalo vsaj preživeti."

V šempetrski občini pomanjkanje vode rešujejo tudi s hidrantom, kjer si kmetje lahko natočijo vodo za namakanje. Podobno bo tudi v mirenski občini, kjer bodo na voljo trije. A to ne predstavlja rešitve za vse. "Smo kmetija s 24 hektarji aktivnih sadovnjakov in z nekim hidrantom si ne moremo pomagati."

V investicijo so mnogi šli zaradi zagotovil, da bo Vogršček imel vodo, je še povedal Šinigoj in se vprašal, kako je mogoče, da so z njim že 20 let težave: "V tem času so že naredili sistem, na primer, na Dravskem polju, mislim, po celi Sloveniji so sistemi, ki pa delujejo."

"Suša pesti vse pridelovalce, a sklad kmetijskih zemljišč in gozdov še naprej zaračunava najemnino," pa je oster kmetovalec Bruno Gregorič. "Lani, ko je bil covid, ko so gospodarstveniki zaprli določene dejavnosti ... So plačevali državi najemnino? Ker mi, kmetje, imamo denar ..."

Že spomladi je napovedal, da če se bo narava znova poigrala, bo najverjetneje prisiljen v stečaj, saj denarja ni. "NPK gnojila so se podražila za 300 odstotkov, dušična gnojila za 400 odstotkov." Ob tem pa želi država pšenico odkupiti od ponudnika, ki bo najcenejši, je še kritičen Gregorič.