Odločitev o potrebni obnovi namakalnega sistema Vogršček bo znana v mesecu dni, Vrtojbensko Biljenski griči bodo zakupnike dobili z razpisom prihodnje leto. To so sklepi današnjega sestanka Sveta Severne Primorske statistične regije s kmetijskim ministrom Dejanom Židanom.

Namakalni sistem Vogršček je potreben temeljite obnove. Država ima denar zagotovljen, je povedal kmetijski minister Dejan Židan in dodal: "Tisto, kar je treba preračunati, pa je naslednje: ali iti v obnovo sistema, ki je že dokončno amortiziran, ki pušča in ki je samo 40-odstotno izkoriščen ali pa je smiselno in mogoče celo ceneje izgraditi nov sistem. V vsakem primeru pa bi bilo nov sistem ceneje vzdrževati."

Rezultati analize onesnaženosti vode iz Vogrščka kažejo, da so pod mejo, ki jo določa Evropska unija. Židan pravi: "Pomembna je obljuba, da bodo do naslednjega sestanka na razpolago kmetom tudi tehnološke smernice." Tehnološke smernice bodo določale, kdaj se lahko voda uporablja za namakanje.

Biljensko-Vrtojbenskim gričem se, kot kaže, vendarle obetajo dolgoročne rešitve. Za 60 hektarjev bo sklad kmetijskih zemljišč skušal dobiti interesente za začasno obdelavo: "Če dobimo interesenta za začasno obdelavo, gremo septembra za vseh 212 hektarjev v zakupni razpis, ki bo veljal od 1. 1. 2018. Zakupni razpis gre po obstoječih GERK-ih, tako da površine ostanejo takšne, kot so. Vsa infrastruktura, tudi s cestami, ostane takšna, kot je. Če ne bomo – čeprav župani pravijo, da bomo - našli začasnega obdelovalca, pa bomo šli v zakupni razpis za vseh 212 hektarjev že konec marca letos. Seveda pa bodo tisti, ki imajo pogodbe za obdelavo do konca tega leta, do takrat obdelovali, in bo tam razpis veljal od 1. 1. 2018." Minimalni čas zakupa bo 10 oziroma 30 let.

Z dosedanjimi dejavnostmi so bili člani sveta pokrajine zadovoljni. Predsednik Milan Turk: "Zadeve gredo v pravo smer. Vsaj za Vrtojbensko-Biljenske griče lahko to rečem. Tudi glede namakalnega sistema Vogršček, vendar v tem primeru preveč počasi."

Kaj od povedanega se bo uresničilo, bo znano že na novem srečanju v začetku maja.

Prispevek Ingrid Kašca Bucik: