Naravne nesreče se prav na tem območju vrstijo že vrsto let. V vinogradu Iva Kobala je prizadetih okrog polovica trt, v sosedovem vse.

"Lani izredno hud napad eskre in umiranje celotnih trt, prej toča, dve leti nazaj pa suša."

Ob tem jih čedalje več obupuje, saj se sprašujejo o ekonomičnosti pridelave. Včerajšnja pozeba pa jih je vseeno presenetila.

"Napovedi so bile, da ne bo na Primorskem. Tudi zjutraj, ko sem šel ven, je termometer kazal tri stopinje, in tudi na hitro skozi vinograd, je zgledalo vse v redu. Nato pa popoldne, ko se stvar stabilizira, ko se dejansko pokažejo posledice, pa se pokaže prava katastrofa."

Seveda bodo posledično utrpeli velik izpad prihodkov, saj ocenjuje, da bo letina za 80 odstotkov manjša, kot bi bila sicer. Specialistka za vinogradništvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica Majda Brdnik pravi, da sicer obstaja nekaj načinov, s katerimi bo lahko škodo zmanjšali.

"Vendar vsak upa, da zdaj tako v maju ne bo minusa, ampak na žalost, se je to spet zgodilo na teh že znanih lokacijah. Zgleda, da tam pride do enih vetrov z Nanoške planote, da ta del – Korita, okrog Hruševice, spodnjega dela Štanjela, Kobdilja – zajame."

Trte pa so prav v tem času še posebej občutljive. Kmetovalce, ki so zaznali zmrzal, poziva, naj jim to tudi sporočijo.

Sabrina Mulec