Slovensko morje je zelo zahtevno za izvajanje protiminskega boja. Vidljivost je večinoma slaba, dno je muljasto. Vanj se sčasoma pogrezne večina podvodnih predmetov. Poleg tega najdenih eksplozivnih teles zaradi plitkosti morja ni mogoče uničiti na mestu, pojasnjuje poročnik vojne ladje Miran Balažic, višji protiminski potapljač:
"Tudi naši zavezniki, ko se prihajajo uriti v naše morje, recimo Francozi, so ugotovili, da je to naše morje polno izzivov."
Urjenje je postopno. Po osnovnem usposabljanju za ladijskega potapljača in pirotehnika sledijo zahtevnejša usposabljanja na področju protiminskega potapljanja. Med slednjimi je denimo potapljanje brez vidljivosti.
"Potapljačem damo v masko zaslon, tako da jim popolnoma zastremo vidno polje že na čolnu. Potapljač mora torej biti sposoben samo s tipanjem pripraviti opremo, skočiti v vodo, se potopiti, opraviti delo."
Čeprav morske mine na dnu Jadrana večinoma ne predstavljajo neposredne nevarnosti, je koristno imeti zbrane podatke o tem, kje natančno so, smiselno pa bi jih bilo tudi odstraniti, nam je povedal glavni podčastnik odreda za specialno podvodno delovanje in štabni vodnik Sebastjan Šavron:
"Že zato, ker imamo v nenadzorovanem okolju ogromno količino eksploziva, ki v današnjem času, ob prisotnosti terorizma, predstavlja potencialno nevarnost."
Protiminski potapljači so doma velikokrat pozvani na pomoč pri naravnih in drugih nesrečah na morju, rekah in v jezerih ter pri iskanju pogrešanih oseb. Sodelovali so tudi v akcijah iskanja oseb na Kosovu in na Hrvaškem, v Afganistanu pa so opravljali delo pirotehnikov.
Podrobneje pa v oddaji Morje in mi, ki jo je pripravila Lea Širok. Za poslušanje kliknite na spodnjo povezavo.