Foto: Reuters

Eno takih območij je krajevna skupnost Gradin v koprski občini, kjer so si veliko obetali od nove bazne postaje. Ti načrti so zaradi dolgih birokratskih postopkov vsaj začasno padli v vodo, zato se bodo morali tamkajšnji prebivalci vsaj še nekaj časa sprijazniti z omejenimi možnostmi.

Slab komunikacijski sistem postavlja ljudi pred zahtevne izzive. Če so jim bili v preteklosti še kos, jih zdaj premagujejo vedno težje, pojasnjuje predsednik krajevne skupnosti Gradin, Simon Markežič:

"Veliko dodatnega napora je potrebno vložiti v to, da zadeve normalno tečejo. Dva otroka, recimo, ne moreta biti hkrati prijavljena v šolo na daljavo. Če se hkrati pridruži še nekdo iz domače pisarne, je to pač nemogoče."

Učni proces se v takem primeru zavleče in tudi razvodeni, dodaja Markežič: "Zato ker ne pričakuješ, da bo pri tako banalni stvari, kot je prevzem domače naloge za otroke, potrebno zapraviti kar nekaj časa in na koncu koncev tudi živcev."

Šole so se na pouk na daljavo posebej pripravljale, delale so tudi z učenci. V sistem so vključeni vsi, če ne drugače, prek telefona ali elektronske pošte, pravi ravnateljica osnovne šole Istrskega odreda Gračišče, Vanja Košpenda: "Učenec je doma prepuščen samemu sebi. Če ima dobro internetno povezavo, lahko izvaja pouk z učiteljem. Ta mu ob določeni uri direktno razloži snov in kaj pokaže. Učenec lahko vpraša takrat, ko ne razume, takrat ko potrebuje pomoč. To je bistvo!"

Z drugimi besedami, tudi če so z vsakim učencem vzpostavili stik, nimajo vsi enakih pogojev, opozarja ravnateljica.

Jasna Preskar