Sistem zdravstvenih domov je na robu kolapsa. Problematika na nivoju primarnega zdravstva bo predstavljena tudi na seji Sveta severnoprimorskih regij. Foto: Radio Koper

Na današnji seji sveta regije bodo direktorji tolminskega, novogoriškega, ajdovskega in idrijskega zdravstvenega doma županom severnoprimorske regije predstavili problematiko v primarnem zdravstvu. Zdravniki na tem koncu Primorske že dve desetletji opozarjajo na kadrovsko stisko ter pomanjkanje družinskih zdravnikov in pediatrov. Epidemija covida-19 je stanje razgalila, saj se je večina ambulant na Goriškem znašla na robu zmogljivosti. Klic na pomoč bodo prek županov naslovili na državo, saj pričakujejo sistemske rešitve.

Goriška statistična regija ima 120.000 prebivalcev, okuženih je dobrih 17 odstotkov. Polovica občanov ima kartone v ambulantah Zdravstvenega doma Nova Gorica. Zdajšnje stanje je težko obvladljivo, prizna direktorica Petra Kokoravec: "Pri nas to pomeni, da so poleg vsega svojega dela zdravniki razporejeni na druga delovišča, in sicer na cepilni center in covidno ambulanto. Poleg tega imamo med kolegi odsotnosti iz drugih razlogov − zdravniški razlogi ali pa karantene pri otrocih. Skoraj vse ambulante pokrivajo dvojna delovišča."

Nič drugače ni v Ajdovščini in Vipavi, razlaga direktor ZD Ajdovščina, Egon Stopar: "Zdravnik ima skoraj po 50 pacientov, okuženih s koronavirusom, in jih mora vsak dan, ali vsak drugi, tretji dan, poklicati in povprašati po stanju, mogoče tudi reči, naj malo telovadijo, da vidi odziv. Tisti, ki imajo največje ambulante, imajo tudi čez 100 obravnav v sedmih urah, kolikor je delovni čas ambulante. To ni niti štiri minute na pacienta! To je postalo izredno obremenjujoče!"

Družinskih zdravnikov in pediatrov primanjkuje. Poleg velike administracije se predvsem mladi zdravniki spoprijemajo z drugimi, resnimi vprašanji. "Zdravnik se mora z relativno omejeno diagnostiko odločati o tem, ali ga napotiti ali ne k specialistu. Potem drugi dan čakajo, ali jih bo specialist poklical in jim rekel: 'Kje si ga imel toliko časa?' ali 'Zakaj si mi ga šele zdaj poslal?'. Moraš se hitro odločati, ali napotiti k specialistu ali ne. Pacientov je veliko. Če gre v pokoj zdravnik z 2500 pacienti, njegov mladi namestnik ve, da bo moral dežurati, delati nočne in ob koncih tedna," še dodaja Stopar.

Direktorji zdravstvenih domov na severnem Primorskem pričakujejo, da bosta ministrstvo in zdravniška zbornica čim prej začela urejati specializacije za družinsko medicino, da bi se njihove ambulante čim prej kadrovsko okrepile.