Foto: Radio Koper

Lesonit je za izdajo dovoljenja za obratovanje naprave, ki bi lahko povzročila onesnaževanje okolja večjega obsega, zaprosil že lani. Po objavi naznanila Agencije Republike Slovenije za okolje so se okoliški prebivalci spomnili neizpolnjenih obljub izpred 15 let in se ponovno povezali. Mojca Mejak iz civilne iniciative Eko Bistrc: "Mi imamo prah vsakodnevno na mizi. Ni problem miza in vse skupaj, ampak to gre v naša pljuča."

Darko Benigar pa je prepričan, da Lesonit že proizvaja veliko večje količine vlaknenih plošč in da želi stanje le legalizirati. "Praktično vsi izpusti Lesonita presegajo dovoljene mejne vrednosti masnih pretokov."

Lastnik Giorgio Barzazi tistim, ki menijo, da proizvajajo več, kot prikažejo, odgovarja, da so vsi podatki na voljo v javno objavljenih poročilih in si jih lahko ogledajo. Dodaja, da so vedno upoštevali okoljsko zakonodajo in da bi radi z naložbo, šlo naj bi za najsodobnejšo tehnologijo, resda povečali proizvodne zmogljivosti, vendar pa bo ta vplivala tudi na boljšo kakovost zraka. "Čeprav nam glede na proizvedeno količino v prihodnosti tega ni treba početi, bomo v podjetju namestili nov elektrofilter, ki bo te izpuste očistil preden gredo iz kotlovnice v sušilnik in na tak način bomo prispevali k manjšemu onesnaževanju okolja."

Obupani okoliški prebivalci pa obljubam ne verjamejo. Zato okoljska organizacija Alpe Adria Green, ki je pred nekaj leti zaradi domnevnih nepravilnosti delovanje Lesonita že vzela pod drobnogled, napoveduje, da bo kot stranski udeleženec vstopila v postopek. V civilni iniciativi Eko Bistrc pa dodajajo, da se kot stranke v postopek lahko vključijo tudi posamezniki in tako opozorijo na svoje težave.