Bela merilna naprava na balkonu Pretorske palače že meri sevanje. Foto: Radio Koper/Tjaša Škamperle

Mestna občina Koper se je za vzpostavitev začasnega merjenja različnih vrst elektromagnetnih sevanj odločila na pobudo Inštituta za neionizirna sevanja. Gre za pilotno meritev sevanja nizkofrekvenčnih virov, radiofrekvenčnih oddajnikov različnih frekvenc in drugih sevanj v življenjskem okolju. "Ne gre za sevanja, povezana s tehnologijo 5G, saj tovrstni oddajniki na območju Kopra še niso prisotni", zagotavljajo v koprski občini. Meritve bodo trajala 14 dni.

Inštitut je nedavno opravil tudi meritve elektromagnetnih sevanj delovanja bazne postaje 5G v proizvodnih prostorih Iskratela. Spomnimo, da sta Telekom Slovenije in Iskratel februarja najavila sodelovanje pri razvoju hibridnih javno-zasebnih omrežij 4G/5G za podporo rastoči pametni industriji. Partnerja sta maja letos v Iskratelovem proizvodnem obratu v Kranju vzpostavila testno omrežje 5G. Inštitut za neionizirna sevanja je kot neodvisna in akreditirana institucija opravil meritve pri največji obremenitvi oz. prometu bazne postaje, in sicer s štirimi testnimi terminali, ki so v času meritev sočasno izvajali test hitrosti prenosa podatkov.

"Rezultati meritev kažejo, da so sevalne obremenitve na vseh merilnih mestih daleč pod opozorilnimi vrednostmi, ki jih določa Uredba o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti elektromagnetnim sevanjem, in vrednostmi, ki jih določajo Priporočila Sveta 1999/519/ES o omejevanju izpostavljenosti prebivalstva elektromagnetnim sevanjem (o Hz do 300 GHz)," takrat pojasnil Tomaž Terček z Inštituta.