
Prevoze v mreži Prostofer bo opravljajo deset prostovoljcev. Zanimanja za to storitev je veliko, poudarjajo v lokalnem društvu upokojencev, od koder je tudi prišla pobuda za ta socialni program.
Med prvimi starejšimi prebivalci se bo s Prostoferjem k zdravniku odpeljala tudi 74-letna Pirančanka: "Samo na preglede v bolnišnico. To rabim. Ali pa v trgovino, da grem lahko, ker tukaj veliko stvari ne najdem."
Brezplačni prevozi bodo še kako prav prišli številnim starejšim prebivalcem na podeželju, poudarja predsednik Društva upokojencev Piran, Zdravko Taškar.
"V zaledju so vasi, ki nimajo niti dobro organiziranega javnega prevoza."
Župan Đenio Zadković dodaja.
"Gre za to, da lahko pokrijemo potrebe naših ljudi starejše generacije, ki so v odročnih krajih, ne glede na to, koliko stane."
Prostofer seveda ni taksi služba. Do takšnega prevoza so upravičeni starejši, ki nimajo drugih možnosti. Prevoz jim bo na voljo zgolj za določene opravke. Naročiti pa ga je potrebno po telefonu vsaj tri dni pred željenim prevozom. Po oceni direktorja Zavoda Zlata mreža, Mihe Bogataja, bodo na mesec opravili do 50 prevozov, kar je skupno sto voženj. Eno vozilo bo zato v Piranu dovolj.
"To je v povprečju 2 do tri prevoze na dan. Ker imamo deset prostovoljcev, tudi oni ne bodo obremenjeni. Enkrat do dvakrat na mesec pride prostovoljec na vrsto, da opravi prevoze v določenem dnevu."
V slovenski Istri zdaj brezplačne prevoze za starejše zagotavljajo vse štiri občine. V Kopru in Izoli je ponudnik isti kot v Piranu, v ankaranski občini pa je izvajalec Zavod Sopotnik.
Lea Širok