
Natečaj je namenjen promociji ohranjanja kulturne dediščine ter kulturne in naravne krajine. Posebej so prepoznali tudi gotsko cerkev svetega Mihaela, ki je bogata s freskami. Domačini si prizadevajo, da bi poslikave obnovili.
Gotska cerkev svetega Mihaela, ki leži v jedru vasi Šmihel in je opredeljena kot spomenik lokalnega pomena, je bila zgrajena v drugi polovici 15. stoletja. Gotski prezbiterij je prekrit s freskami z bogatimi ikonografskimi motivi, pravi vodja novogoriške območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Ernesta Drole.
"Freske so za slovenski prostor dokaj stare, nastale so ob koncu 15. stoletja, bile so pa odkrite in dopolnjene že v začetku prejšnjega stoletja, se pravi leta 1906 in 1909."
Domačini si prizadevajo, da bi poslikave obnovili in nagrada italijanskih klubov Unesca je zanje potrditev, pove Nadja Velušček.
"Tako da ta nagrada, ki je v bistvu prepoznala skrb za nekaj, kar je dragoceno in neponovljivo, potrjuje to našo vero in zato bomo domačini naredili vse, da se bo to zgodilo."

Droletova priznava, da freske niso v dobrem stanju. Ocenjena vrednost del za njihovo restavriranje je nekaj več kot 20 tisoč evrov. Sogovornica dodaja, da sta lokalna skupnost in župnija že poskušali pridobiti sredstva tako na razpisu novogoriške mestne občine kot Ministrstva za kulturo, vendar neuspešno.
"Letos bo predvidoma objavljen razpis za naslednje dve leti, vsaj upajmo, in da se bodo lahko nanj posamezni investitorji prijavili."
Cerkev ogroža tudi plaz Šmihel, ki se je sprožil pred 20 leti. V sprejeti uredbi je določeno, da morajo obnoviti tudi cerkev, vendar se država sanacijskih ukrepov še ni lotila.
Karin Zorn Čebokli