Zaradi epidemije novega koronavirusa so na sodiščih nastali nekateri zaostanki, ki jih bodo skušali reševati tudi s skrajšanjem letošnjih sodnih počitnic. Foto: BoBo

Delo sodišč je bilo med epidemijo okrnjeno. Nabrali so se zaostanki, zato so zdaj sodne počitnice krajše. Sodišča bodo tako v prihodnjih dveh tednih opravljala naroke in odločala samo v nujnih zadevah. Potekali bodo na primer preiskave in sojenje v kazenskih zadevah, v katerih je obdolžencu odvzeta ali omejena prostost, in postopki v zvezi z izvrševanjem zapornih kazni. Prav tako postopki zaradi insolventnosti in prisilnega prenehanja ter nepravdne zadeve o pridržanju oseb v psihiatričnih zdravstvenih organizacijah in nepravdne zadeve, povezane s preprečevanjem nasilja v družini. Skratka, potekale bodo vse, po zakonu neodložljive zadeve. To pomeni, da delo sodišč vendarle ne bo povsem zastalo.

V tej luči lahko verjetno razumemo tudi pomislek v zvezi z izrazom »sodne počitnice«, o katerem govori ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič:

"Termin sodne počitnice nameravamo preoblikovati v drugačen termin. Predvidevamo, če se bodo strinjali tudi ostali deležniki, da ga naslovimo kot poletno poslovanje sodišč. Ugotavljamo, da je za stranke in njihovo obrambo nedvomno dobrodošlo, da tem času pripravijo vse zadeve, ki jih potrebujejo."

S tega vidika je premor zagotovo pozitiven, dodaja ministrica:

"V nadaljnje želimo morebiti razmislek še o tem, da se v tem času opravljajo tista procesna dejanja v soglasju s stranko, ki se lahko opravljajo, da pa procesni roki v tem času še vedno ne bi tekli."

Letošnje sodne počitnice oziroma poletno poslovanje bo sicer trajalo do 15. avgusta. Čas uradnih ur na sodiščih ostaja nespremenjen.

Jasna Preskar