Foto: BoBo

V Hitu se je po pričakovanjih obisk igralnic občutno zmanjšal. Konkretnih podatkov ne razkrivajo. Organizatorji odpovedujejo oz. prestavljajo tudi konferenčne dogodke. Sedanje dogajanje bo seveda bistveno vplivalo na realizacijo. V nekaterih službah razmišljajo in se pripravljajo na možnost dela od doma. Med njimi regijska razvojna agencija za severnoprimorsko. Direktor Črtomir Špacapan:

"Naša narava dela je taka, da večino opravimo preko sodobnih medijev komuniciranja. Imamo tudi partnerje v Evropi, ki zdaj do njih ne moremo dostopati, tako, da se pripravljamo na oboje. Prvič, da že komuniciramo z našimi partnerji iz Italije samo preko interneta in drugič se pripravljamo na to, da bi lahko delali od doma."

Univerza v Novi Gorici zaenkrat ne zapira vrat. Klasična predavanja nadomeščajo s študijem na daljavo, predavanja z manjšim številom slušateljev pa imajo v prostorih, ki omogočajo ustrezno medsebojno oddaljenost. Potovanj v tujino ni, prav tako ne prihodov na univerzo iz tujine, je povedal rektor Danilo Zavrtanik.

Na Univerzi na Primorskem so za prihodnjih 14 dni odpovedali pedagoški proces, vaje in predavanja. Kot je sinoči sporočila rektorica Klavdija Kutnar, se je univerza, ki ima vsakodnevno interakcijo s sosednjo Italijo, za ta ukrep odločila iz preventivnih razlogov. V prihodnjih dneh bodo članice in študente obvestili o možnosti izvajanja pedagoškega procesa na daljavo.

Organizatorji prireditve odpovedujejo. Slovensko narodno gledališče Nova Gorica zaenkrat deluje kot običajno, a je tako kot ostali sogovorniki tudi direktorica Maja Jerman Bratec povedala, da se bodo prilagodili, ko in se bodo navodila z nacionalne ravni spremenila.

Osebe, ki prihajajo z območij z novim koronavirusom, a so zdrave, se lahko normalno vključujejo v delovni kolektiv in nimajo pravice bolniškega staleža. Če delodajalec želi, da takšna oseba ostane doma, je upravičena do nadomestila v breme delodajalca v polni višini plače. Preverili smo, zakaj 31-letnice iz Lucije sprva niso testirali, čeprav se je iz Švice vračala slabega počutja. Zdaj je okužena na Infekcijski kliniki in se počuti dobro.

Znaki okužbe se lahko od posameznika do posameznika precej razlikujejo. Mlada ženska iz Lucije, prva s koronavirusom v slovenski Istri, je ob prvem sumu sprejela številne ukrepe, s katerimi je preprečila okužbe.

"Od srede sem bila v samoizolaciji doma. A sem vseeno želela, da mi nekdo odvzame bris. Tako naj bi ravnali drugod, ni mi bilo jasno, zakaj na obali niso želeli."

Najbolj tipičnega znaka, to je telesna temperatura nad 38 stopinj Celzija, ni imela. To je bil tudi razlog, zakaj so jo v piranskem zdravstvenem domu ocenili kot neprimerno za test. Delamo po navodilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje in pristojnega ministrstva, so poudarili. Na testiranje jo je po posvetu z epidemiologom povabila šele dežurna zdravnica v izolskem Urgentnem centru. Testirati bi morali celotno populacijo, saj smo v obdobju virusnih obolenj, pojasnjuje direktorica NIJZ-ja Nina Pirnat in poudarja, da tako ne gre. Ključ je namreč predvsem morebiten neposreden stik. Priporočila so se v zadnjih dneh sicer nekoliko spremenila:

"Vemo, da je prišlo do spremembe definicije, lahko da se je v vmesnem obdobju pojavil kdo, ki je bil zaradi striktnega protokola zavrnjen."

Kdor je že klical, pa še naprej dvomi, naj zdravnika ali inštitut pokliče znova. Hospitalizirane v bolnišnicah bodo ob specifičnih bolezenskih stanjih testirali rutinsko.

Vladni urad za komuniciranje je vzpostavil klicni center za posredovanje zanesljivih informacij o novem koronavirusu. Prebivalci lahko informacije dobijo na brezplačni telefonski številki 080 1404 med 8. in 20. uro.

Ingrid Kašca Bucik, Mateja Brežan, STA