Količino odpadkov za sosežig bi v Salonitu Anhovo radi povečali za dobrih 26 tisoč ton na leto. Foto: BoBo

S pozivom, ki ga je podpisalo več kot 140 zdravnikov iz vse države in se mu pridružuje tudi Zdravniška zbornica, želijo opozoriti na problematiko izpustov v okolje in nameravanega povečanja količine odpadkov za sežig v peči Salonita Anhovo. Pridružujejo se opozorilom okoljevarstvenikov, da anhovska cementarna pridobiva vse večji delež energije s sosežigom odpadkov, tudi nevarnih. O grožnji za zdravje ljudi prvopodpisana pod zdravniškim pozivom Nevenka Mlinar:

"Nadaljnje življenje v okolju z emisijami v zrak, ki so prisotne sedaj, lahko dolgoročno in sinergijsko negativno vpliva na njihovo zdravstveno stanje."

V svojem pozivu zdravniki še opozarjajo na zakonsko ureditev, ki pri sosežigu odpadkov dovoljuje nekajkrat višjo vrednost izpustov nevarnih snovi v zrak v primerjavi s sežigalnicami. O nameri, da Salonit poveča količino odpadkov za sosežig, z okoljskega ministrstva odgovarjajo, da na Agenciji za okolje o tem še niso odločili, za mnenje o sprejemljivosti posega in spremembah okoljevarstvenega soglasja pa da vedno zaprosijo vse pristojne s področja varstva okolja. V srednji Soški dolini pomenijo veliko zdravstveno ogroženost tudi stara okoljska bremena, poudarja okoljevarstvenik Dušan Plut:

"Iz tega vidika se mi zdi karkšno koli dodatno onesnaževanje - tudi če je v okviru mejnih vrednosti - absolutno nepotrebno in mislim, da bi moralo biti na prvem mestu zdravje ljudi."

V Salonitu podrobnosti iz poziva zdravnikov še preučujejo, količino odpadkov za sosežig pa bi radi povečali za dobrih 26 tisoč ton na leto, sporočajo iz te anhovske družbe.

Valter Pregelj