
Ideje, ki jih je zagovarjal Luter, so se zelo hitro razširile po srednjeveški Evropi in prišle tudi do naših krajev. Zanje se je zavzel tudi najpomembnejši slovenski reformator Primoža Trubarja, ki je danes simbol protestantizma, a tudi slovenstva in narodne zavesti.

Dr. Marko Kerševan je ob pogovoru z Nevo Zajc izpostavil: "Duh reformacije, ki po mnenju številnih traja vse do danes, ljudi spodbuja, da razmislijo o svojem življenju in svoji veri, o odnosu do človeka, do Boga, a tudi do okolja in planeta, na katerem živimo."
Za Slovence ima reformacija poseben pomen, saj pomeni začetek jezika in oblikovanja samozavesti ter identitete, kot bi rekli temu danes. Ob tem se zmeraj spomnimo Trubarja. Adam Bohorič je letos pri nas nekoliko bolj v fokusu, kajti letos mineva okroglih 500 let od njegovega rojstva. Bil je prvi slovenski protestantski šolnik in slovničar, ki nam je dal prvo slovnico slovenskega jezika.
Dr. Marko Kerševan je glavni urednik revije za vprašanja protestantizma Stati inu obstati, ki jo izdaja slovensko protestantsko društvo in Univerza na Primorskem."Izhajamo že 15, 16 let, dvakrat letno. Smo interdisciplinarna revija, kar pomeni, da objavljamo znanstvene raziskave, pa tudi poljudne zapise, prevode pomembnih tekstov iz portestantske zgodovine in sodobnosti. Vztrajamo pri tem, da so v reviji navzoče različne stroke, tako imamo sestavljen tudi uredniški odbor. Gre nam za to, da se ohrani in ustvari zavest, da protestantizem ni samo nekaj, kar spada v zgodovino, pa tudi, da ni samo del sodobne religijske scene, ampak da omogočamo nek prostor, kjer se različni vidiki in plasti protestantizma najdejo skupaj."
V Kopru imamo spomenik škofu Pier Paolu Vergeriju, ki je bil postavljen šele leta 1953, in nas spomni na povezanost in sodelovanje s Trubarjem. V pogovoru z Nevo Zajc sta se med drugim dotaknila tudi te teme. Prisluhnete jima lahko na spodnji povezavi.
N. Z.