Število bolnikov s kožnim rakom v zadnjih letih narašča in celo presega seštevek vseh obolelih za rakom dojke, prostate in debelega črevesa. Napovedi niso obetajoče, saj še vedno strmo narašča in je najpogostejša oblika raka na svetu. Z ustrezno zaščito pred sončnimi žarki pa lahko tveganje za nastanek kožnega raka zmanjšate oziroma preprečite.
Dermatologinja Katarina Šmuc Berger iz izolske bolnišnice se vsakodnevno srečuje s poškodbami in tudi najhujšimi posledicami prekomernega izpostavljanja sončnim žarkom. Med njimi omenja neprijetne opekline in črni kožni rak oziroma maligni melanom. Malo za šalo pa veliko zares pravi, da bi bilo najbolje, če besede »sončenje« ne bi bilo niti v slovarju. O tem, kaj glede zaščite in nege kože pred in po sončenju zdravnica Katarina Šmuc Berger svetuje svojim pacientom in tudi dopustnikom, ki poiščejo pomoč v njeni ambulanti, v oddaji Radio Koper svetuje.
Redno in temeljito si pregledujte kožo
Z rednim pregledovanjem boste spoznali svoja znamenja in tako hitro opazili, če se kakšno spreminja ali se je pojavilo na novo. Po 30. letu boste opazili na koži več znamenj, ki niso nevarna.
Ne izpostavljajte se soncu med 10. in 16. uro ali se zaščitite z oblačili in pokrivali
Za kožo moramo poskrbeti že v mladosti, zato v času njegove največje moči raje ostanite v hiši ali poiščite senco. Kreme in druga sredstva za sončenje vsebujejo zaščitne filtre, ki vašo kožo zaščitijo pred škodljivimi UV-žarki. Fizikalni filtri so mineralni delci, ki UVB- in UVA-žarke odbijajo, da ne prodrejo v kožo. Kemični filtri pa kožo zaščitijo tako, da UVB- in UVA-žarke absorbirajo. Na pripravkih so oznake ZF ali SPF, ki pomenijo, kolikokrat dlje ste lahko na soncu brez pojava opekline, v primerjavi s tem, če bi bili popolnoma nezaščiteni. Na primer SPF 30 pomeni, da ste lahko na soncu 30-krat dlje, kot če pripravka sploh ne bi nanesli. Za zaščito celotnega telesa potrebuje odrasel človek 35 ml zaščitne kreme, kar je približno dve veliki žlici.