Zdaj je pravi čas za jemanje vzorcev, ker zemlja ni več zmrznjena, od zadnjega gnojenja pa je minilo več kot mesec dni. Vzorce zemlje s sondo do globine 40 centimetrov vzamemo po celotnem vinogradu, pri čemer se izogibamo robov in voznih poti.
Analizo stanja opravijo v laboratoriju na Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica. Ugotovitve pa so osnova za pripravo gnojilnega načrta. Pri tem velja pravilo, da kar smo iz vinograda s pridelkom odnesli, moramo z gnojenjem vrniti, sicer pride do siromašenja tal in posledično do manjšega in manj kakovostnega pridelka.
Vinska trta za rast in razvoj potrebuje fosfor, kalij, magnezij in dušik. Pri slednjem je potrebna previdnost, saj prevelika količina povzroča prebujno rast, slabo kakovost in večjo možnost pojava bolezni. Zato je potrebno upoštevati tudi dejstvo, da se v ozelenjenih vinogradih pri mulčenju sprosti letno kar precej dušika, kar pomeni, da tudi mulčenje pomeni gnojenje z dušikom.
Strokovnjaki vinogradnikom svetujejo, da vinsko trto s fosforjem in kalijem pognojijo konec marca oziroma v aprilu, z dušikom pa najkasneje do sredine junija in s tem ne podaljšujejo rasti v jesen.
In še opozorilo: Vinogradniki, ki so lani oddali vlogo za podporo za prestrukturiranje in bodo pri obnovi spremenili lokacijo, sorto ali ureditev nasada glede na navedbe v vlogi, morajo o spremembi obvestiti Agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja najkasneje do 31. marca.
Še več v tokratni Kmetijski oddaji, ki jo je pripravila Ingrid Kašca Bucik.