Pri spomeniku rudarja na Titovem trgu v Velenju so se opoldne z minuto molka poklonili spominu na tri rudarje, ki so umrli v ponedeljkovi nesreči v Premogovniku Velenje. Oglasile so se tudi gasilske sirene. Kot je ob tem dejal velenjski župan Peter Dermol, je Velenje pokazalo, da je rudarstvo v srcih tamkajšnjih prebivalcev. V oddaji tudi o tem: - Rektorska konferenca se še ni izrekla o novem visokošolskem zakonu. - Prijave za direktorja novogoriškega kulturnega doma naj bi zbirali marca. - Dveletna prepoved udeležbe na športnih prireditvah, postopek o prekršku in dve globi za incident na tekmi v Luciji.
Proti je glasovalo 7 svetnikov, ki so pred tem že na dveh sejah pred glasovanjem zapustili dvorano. Županu očitajo pomanjkanje sodelovanja in samovoljo ter neodzivnost pri posredovanju informacij, celo zavajanje in prikrivanje. Zato zdaj zahtevajo sklic izredne seje. V oddaji tudi o tem: - Šempetrsko-vrtojbenski svetniki zavrnili prometno ureditev za stanovanjsko sosesko Lada. - V koprskem gledališču jutri premiera otroške predstave Pravljice po telefonu. - V Senožečah močna eksplozija uničila bankomat.
Lansko leto je bilo za ljubitelje slovenske glasbe izjemno bogato z dogodki - od raznolikih koncertov, vrnitev na sceno do izidov novih albumov. Portal Muzikobala, ki že vrsto let spremlja glasbeno dogajanje v slovenski Istri, je tudi tokrat pripravil svoj tradicionalni letni izbor. Kateri dogodki, glasbeniki ali dosežki so se po njihovem mnenju najbolj vtisnili v spomin? Naš sogovorec je bil Matjaž Derin.
Slovenka moška rokometna reprezentanca je sredi drugega dela svetovnega prvenstva v Zagrebu, danes jo čaka tekma z Egiptom. Slovenci so doslej zabeležili tri zmage proti skromnejšim tekmecem, proti kvalitetni elipi Islandije pa so izgubili. Za preboj v četrtfinale potrebno vrhunsko oddelati tekmi z Egiptom in Hrvaško. Namesto poškodovanega Nejca Cehteta se je eekipi pridružil Jure Dolenec. Več o aktualnih stvareh na prvenstvu boste slišali v pogovoru z nekdanjim reprezentantom Nejcem Poklarjem.
Po eni najhujših rudarskih nesreč pri nas je danes v Sloveniji dan žalovanja. Trem preminulim v nesreči, ki se je v ponedeljek zgodila v jami Preloge Premogovnika Velenje, se bodo po državi poklonili z različnimi dogodki. Vlada poziva vse organizatorje kulturnih in drugih prireditev, da vsebino prireditve prilagodijo dnevu žalovanja. Ostali poudarki oddaje: - Minister je zatrdil, da uporabniki stanovanjskih skupin v Solkanu in Renčah ne bodo izgubili novega doma, ter napovedal zakonsko ureditev področja. - V Štanjelu se mladi učijo tržnih veščin na področju kreativnega podjetništva. - Pred slovenskimi rokometaši je danes odločilna tekma na svetovnem prvenstvu.
V dobi digitalizacije, ko večino komunikacije poteka prek tipkanja na zaslone telefonov, tablic in računalnikov, se pogosto spregleda pomen pisanja z roko. Raziskave kažejo, da pisanje z roko aktivira dele možganov, ki so povezani s pomnjenjem, učenjem in ustvarjalnostjo. Pri pisanju z roko se misli oblikujejo drugače, pogosto bolj premišljeno in intuitivno. To je posebej pomembno pri ustvarjalnem pisanju, kot so pesmi, zgodbe ali osebni zapiski, kjer rokopis doda čustveno dimenzijo. Dnevnik, zapiski očetovih zgodb ali preprosta pisma lahko pomagajo pri izražanju in predelavi čustev. Fizični stik s papirjem in pisalom ustvarja občutek povezanosti, ki ga tipkanje ne more. Ker smo v bili tednu pisanja z roko, smo tudi petkovo anketo posvetili tej veščini. Poklicale so nas tudi Elvira, Magda in Leonarda.
Ob uradnem programu Evropske prestolnice kulture bo dogajanje bogatil še program GO!2025 in prijatelji. Številne dogodke in vsebine pa bodo prinesli tudi manjši projekti, ki so dobili podporo iz Sklada za male projekte EPK, financiranega iz programa Interreg Italia-Slovenija, je povedala Maja Radovanović iz Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje EZTS GO:
V italijanski prestolnici so predstavili uradni program Evropske prestolnice kulture Nova Gorica - Gorica, ki jo bodo s celodnevnimi dogodki na obeh straneh meje svečano otvorili 8. februarja. Letos bo 40 let, kar Evropska komisija izbira Evropsko prestolnico kulture. Letos pa je tudi prvič, da sta to dve mesti, poleg tega pa še iz različnih držav. V oddaji tudi o tem: - Huda kri med Šmarčani zaradi preusmeritve prometa mimo vasi. - Stanovalci Doma na Krasu kljub odločbi inšpektorja ostajajo v skupnosti. - Hrpeljsko-kozinska občina išče interesente za vključitev v podjetniški inkubator.
Pred kratkim je izšel nov veslaški vodnik »Soča – od izvira do morja«. Napisal ga je kajakaš, ribič in biolog Rok Rozman, sicer gonilna sila Inštituta za promocijo in varovanje vodnih ekosistemov Leeway Collective ter gibanja Balkan River Defence. Fotografije za več kot 200 strani dolg vodnik je prispeval Rožle Bregar. Na popotovanju od izvira do morja jih je nastalo več kot 16.000, v knjigo so jih uvrstili kakšnih 200. Sočo so na 138 kilometrih razdelili v eno pohodniško in štirinajst veslaških etap. Z avtorjem Rokom Rozmanom se je Mariša Bizjak pogovarjala o vodniku, doživljanju veslanja po celotni Soči, kobariškem odloku o plovbi, Kataraktu, jezovih – tistih, ki stojijo, in tistih, ki so bili načrtovani v zgornjem delu Soče, pa so jih »junaki Soče« preprečili … o tem namreč nastaja tudi istoimenski film, ki naj bi ga dokončali prihodnje poletje.
Svet Radiotelevizije Slovenija je sinoči soglasno sprejel programsko-produkcijski in finančni načrt za letos, ki ga je pripravila uprava. Ta na področju financ načrtuje povečanje tržnih prihodkov, optimizacijo stroškov, na kadrovskem področju pa racionalizacijo delovnih mest. Generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte pa je napovedal, da bo morala Evropa okrepiti obrambne proračune, če želi uživati nadaljnjo obrambno podporo ZDA. V oddaji tudi o tem: - Novogoriška akademija umetnosti bo danes odprta za vse. - Univerza za tretje življenjsko obdobje Ilirska Bistrica izdala vodnik turističnih zanimivosti kraja in njegove preteklosti. - V Tolminu bodo nocoj predstavili nov veslaški vodnik »Soča - od izvira do morja«. - Slovenskim rokometašem se je v Zagrebu pridružil Jure Dolenec.
Potem ko so trije rudarji izgubili življenje v eni najhujših rudarskih nesreč pri nas, je vlada v spomin na žrtve za jutri razglasila dan žalovanja. Že danes so se oglasile sirene v Šoštanju, od koder sta dva od treh preminulih. Kako to preživljajo preživeli rudarji? Delo rudarjev je težko, zahtevno delo. Odvisno je tudi od sreče. Kamerati ali tovariši pa so med seboj zelo povezani. Zato je nesreče prizadela tudi nekdanje knape na Idrijskem. Tam smo poklicali nekdanjega rudarja Jožeta Pavšiča.
V današnji rubriki bomo reševali jezikovne dileme, povezane s prislovi kam/kod in tja/tam. Kam greš, kod hodiš ... tja grem, tam bom hodil ... Čeprav se ti prislovi pojavljajo v podobnem besednem okolju, njihovi pomeni niso povsem enaki. Uporabljamo jih v različnih položajih. Prisluhnimo, kdaj in na kakšen način