Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Brežan Mateja

44 prispevkov



29.2.2024

Počistimo digitalne odpadke

V organizaciji društva Ekologi brez meja se danes začenja vseslovenska akcija "Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov". Internet namreč proizvede več emisij kot letalstvo, zato je tudi na tem področju nujno znižati ogljični odtis, oblikovati bolj trajnosten digitalni svet in očistiti svoje digitalne naprave. Z nami bosta Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja in Daniel Nardin, projektni inženir na RTV Slovenija, ki nam bo, med drugim, povedal tudi, kako ustrezno skrbeti za naprave.


5.2.2024

Nakup sodnih prostorov preiskujejo kriminalisti

Zaradi afere nakup sodnih prostorov je v politiki vse bolj napeto. Danes je na dnevnem redu še en sestanek med premierjem Robertom Golobom in pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan. V SD-ju vztrajajo, da mora premier Golob ministrico Švarc Pipan, ki je zaradi objektivne odgovornosti pri spornem poslu izgubila podporo stranke, takoj razrešiti. V oddaji tudi o tem: - Vpisi državnih obveznic z obrestno mero 3,4 odstotka potekajo v skladu s pričakovanji. - Evropski parlament o podpori Ukrajini in protestih kmetov. - Prenova pristanišča Jernejev kanal v Seči bo zakjučena konec marca. - Bo stara šola v Gradinu v prihodnje namenjena turizmu? - Nika Prevc utrdila skupno vodstvo v svetovnem pokalu.


22.12.2023

Moto klub Kondor: 40-ič skupaj darovali kri

Članice in člani Moto kluba Kondor iz Vanganela so obležili pomembno prelomnico. 40-ič so skupaj darovali kri. V Centru za transfuzijsko dejavnost v Izoli je bilo slavnostno, tako zdravstveni delavci kot predstavniki Območnih združenj Rdečega križa kot številni prijatelji, ki so jih pospremili, so dogajanje označili kot praznik. Prvič so s skupinsko akcijo kri darovali leta 2010 in od takrat niso zamudili niti ene priložnosti. V povprečju so tako skupaj daloravli skoraj 400 litrov krvi in s tem življenje rešili preko 1000-im osebam. Ob dogodku je bila v Izoli z njimi tudi Mateja Brežan.


21.12.2023

Vsak od nas lahko prispeva k preprečevanju osamljenosti starejših

Starejši ljudje pogosto doživljajo osamljenost. Najbolj dejaven del življenja se, sploh po upokojitvi, umiri. Zaradi različnih življenjskih dogodkov, kot so smrt partnerja in prijateljev, bolezni, skrb za bolne družinske člane in številni drugi, se njihov socialni krog skrči. Mnogokrat postanejo odvisni od pomoči drugih, zapušča jih telesna moč, pokojnina pogosto ne zadostuje za vse potrebe. Vendar narobe razmišljamo, če menimo, da so to težave, s katerimi naj se soočajo sami. Vprašanje skrbi za starejše zadeva celotno družbo, od najmlajših naprej, ki bi jih morali prvenstveno vzgajati v sočutna bitja. Kaj lahko naredimo, da zmanjšamo občutek osamljenosti, preprečimo najbolj skrajna dejanja, okrepimo zavedanje, da nihče ni s svojimi težavami sam ali vsaj, da tako ne bi smelo biti? Mateja Brežan je k pogovoru povabila doc. dr. Nušo Zadravec Šedivy z Inštituta Andrej Marušič, Univerze na Primorskem.


18.12.2023

Tudi Izola dobila prve posredovalce

Mreža prvih posredovalcev v slovenski Istri se je še pred koncem leta močno okrepila. 14 novih prvih posredovalcev v mreži se je pridružilo 35-im že aktivnim, kar je izjemna pridobitev. Težava slovenske Istre je namreč, da ima več sivih con, kjer je dostopnost slabša in zdravstvena služba potrebuje več časa za prihod na teren. Poleti se še toliko težje prebija zaradi prometa. Za usposabljanje se je odločilo tudi 6 članov Prostovoljnega gasilskega društva Korte, med njimi Gregor Mejak, ki ga je v studio povabila Mateja Brežan.


14.12.2023

Po idejo za darilo v Center uporabnih predmetov Izola

Obiskali smo Center uporabnih predmetov v Izoli, kjer so v skoraj petih letih od odprtja sprejeli in oddali že več kot 80 tisoč predmetov. Plodno sodelujejo tudi z vzgojno-izobraževalnimi ustanovami in pomagajo vzgajati okoljsko osveščene mlade. Smo v mesecu, ko skoraj obsedeno iščemo darila, želimo nekaj posebnega in se kasneje držimo za glavo, koliko denarja smo porabili. Zakaj ne bi bili domiselni in darila poiskali na drugačen način ali morda kakšnega ustvarili sami? In zakaj ne bi med obljube za novo leto dali tudi to, da bomo bolj okolju prijazni? Mateja Brežan se je pogovarjala z vodjo projekta CUP na izolski komunali, Metko Šori.


14.12.2023

Že samo ena petarda lahko usodno zaznamuje življenje

Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehnike, namenjena zgolj nekaj sekundam zabave, lahko posameznike zaznamuje za vse življenje. Obenem pa vpliva tudi na živali in onesnažuje okolje. Kampanja "Bodi zvezda, ne meči petard", v kateri sodelujejo Pilicija, zdravniki in reševalci, učitelji, inšpektorji, društva za zaščito živali, gasilci in mediji, poteka že več kot 10 let. Tudi vse preventivne akcije so prispevale k temu, da število nesreč počasi zmanjšuje, a kot poudarjajo na Policiji, ne bodo zadovoljni, dokler se prazniki ne bodo zaključili brez fizičnih poškodb ljudi in brez s tem povezanih kršitev. V današnji svetovalni oddaji bomo tako gostili predstavnika Policije, urgentnega centra in strokovnjakinjo, ki skrbnike poučuje, kako lahko pomagaj psom v stresnih situacijah. K poslušanju vabi Mateja Brežan.


8.12.2023

O dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij za vse

V svetovalni oddaji smo govorili o dostopnosti spletnih strani za osebe z kognitivnimi in motoričnimi težavami. Naša gostja je bila Alida Klemenčič, ki smo jo spoznali kot avtorico knjige Dolga je ta pot, v kateri piše o življenju po hudi poškodbi glave. Sogovorka je sodelovala pri Beletrininem projektu Razširjamo obzorja kulturnega, ki se je posvetil usposabljanju oseb z različnimi invalidnostmi za izvedbo analiz dostopnosti spletnih strani kulturnih institucij po Smernicah za dostopnost spletnih vsebin. Alida Klemenčič je mentorica za analizo dostopnosti spletnih strani za uporabnike s kognitivnim oviranostmi po poškodbi možganov. Slišali bomo tudi Matejo Vodeb, vodjo službe za dostopnost programov RTV, ki bo povedala več o spletnih straneh Dostopno.si in Enostavno.info.


24.11.2023

Kam z odpadnimi zdravili?

Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki se je začel v soboto in bo trajal vse do nedelje, je priložnost, da znova razmislimo o odpadkih in ravnanju z njimi ter v tej smeri tudi kaj naredimo. Govorili bomo o ločenem zbiranju in ravnanju z nevarnimi odpadki, med katere sodijo tudi zdravila. K poslušanju vabita Mateja Brežan in Jasna Preskar.


24.11.2023

Ste vozilo pripravili na zimo?

Slovenska zakonodaja določa 15. november kot datum, ko morajo biti vozila opremljena z zimsko opremo. Najpomembnejši del ustrezne opreme avtomobila so pnevmatike, saj zagotavljajo edini stik avta s podlago, po kateri vozi. Lastniki vozil pa ne smejo pozabiti tudi na druge dejavnosti, s katerimi pripravijo vozilo na hladnejši del leta. Mateja Brežan se je pogovarjala z Janezom Kajzarjem, vodjo servisne delavnice v AMZS Postojna.


19.10.2023

Demenca: dejavniki tveganja

V Sloveniji je več kot 32 000 oseb z demenco. V dveh tretjinah gre za Alzheimerjevo bolezen. Demenca nastane zaradi bolezenskih sprememb na možganskih celicah. Medicina še ne pozna niti vzroka niti načina zdravljenja te bolezni. V zadnjih letih pa je z raziskavami uspela zaznati nove dejavnike tveganja, ki bi, če bi jih preventivno uspeli preprečiti, lahko zmanjšali možnosti za demenco tudi do 40 odstotkov. K poslušanju vabi Mateja Brežan, ki je v svetovalno oddajo povabila družinsko zdravnico in predsednico društva Primorske spominčice, Tatjano Cvetko.


16.10.2023

Slovenija oživlja!

Evropski reanimacijski svet je pred 11 leti 16. oktober razglasil za Evropski dan oživljanja, ki je po razširitvi števila sodelujočih držav nato postal tudi Svetovni dan oživljanja. Vsak dan v povprečju 4 ljudje doživijo srčni zastoj, zato je pomembno, da se ne bojimo takoj pristopiti in pomagati sočloveku. Na ta dan smo se tudi na Radiu Koper odločili obnoviti svoje znanje o temeljnih postopkih oživljanja in o uporabi defibrilatorja. Z nami sta bila Matjaž Poniž in Vili Furlanič z Območnega združenja Rdečega križa Koper.


12.10.2023

Rožnati oktober – mednarodni mesec osveščanja o raku dojk

Oktober je rožnati mesec, v katerem različne organizacije opozarjajo na zgodnje odkrivanje raka dojk. V Sloveniji vsako leto zboli več kot 1.500 oseb. Rak dojk je eden najpogostejših rakov pri ženskah, za njim pa lahko zbolijo tudi moški. Letošnja kampanja Združenja Europa donna nagovarja ženske, da redno opravljajo samopregled dojk in ga priporočijo tudi svojim prijateljicam. Prijateljstvo ima poseben pomen tudi za članice podružnice Europa donna Obala - Kras. Obeležujejo 5. obletnico delovanja. Mateja Brežan se je pogovarjala z vodjo Darjo Rojec.


2.10.2023

Zavod Modri december vabi k sodelovanju

Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije je uspešno kandidirala na javnem razpisu Ministrstva za zdravje za sofinanciranje programov varovanja in krepitve zdravja do leta 2025 s programom, ki so ga poimenovali Avtizem SAM z drugimi III. V njem bodo izvajali tudi storitev prostovoljske podpore družinam. Prostovoljci z Zavodom Modri december sodelujejo že pet let. Po usposabljanju in redni supervizijski podpori so aktivno vključeni v podporo osebam z avtizmom in njihovim družinam. Tudi letos jih vabijo k sodelovanju. Mateja Brežan je k pogovoru povabila direktorico zavoda, Patricijo Lovišček.


24.9.2023

Janja Mertinc: Življenje je lepše, če misliš in delaš dobro

V oddaji Primorski kraji in ljudje smo spoznali upokojenko Janjo Mertinc, ki je v začetku leta Domu upokojencev Izola ponudila svojo prostovoljno pomoč. Petje jo osrečuje, želela je, da bi to občutili tudi drugi. S pevkami, stanovalkami doma, so ustanovile pevsko skupino Metuljčice. V teh dneh so imele prvi nastop za stanovalce, ki je bila nekakšna generalka pred nastopom na prireditvi, ko bo dom obeležil 70 let delovanja.


22.9.2023

September je mesec ozaveščanja o otroškem raku

O otroškem raku se ne govori toliko kot o raku pri odraslih. Rak pri otrocih tudi ni tako pogost kot pri odraslih. Pa vendar med nami so otroci, ki se pravkar borijo z rakom in takšni ki so ga premagali. Vsako leto prizadene približno 80 družin v Sloveniji. Skoraj v vsakem slovenskem kraju in na večini šol se je kakšen otrok že moral soočiti s to boleznijo. V društvu Junaki 3. nadstropja so zato v sodelovanju s strokovnjaki iz hemato-onkološkega oddelka Pediatrične klinike pripravili oziroma zbrali nasvete kako pristopiti do družin otroka z rakom in tudi kako ne. Z nami je bila Urška Kolenc, predsednica društva Junaki 3. nadstropja.


15.9.2023

Aleksander Štrukelj s hitrim ukrepanjem rešil življenje

Aleksander Štrukelj iz Testenov v občini Kanal ob soči, ki je opravil tudi tečaj za prve posredovalce, je rešil življenje starejšemu gospodu, ki je doživel srčni zastoj. Njegov hiter odziv in znanje sta bila ključna, da je gospod preživel to hudo izkušnjo brez večjih zdravstvenih težav.


15.9.2023

Denis Kekič: Vprašati se moramo, koliko je vredno življenje

V naslednjih minutah bo z nami Denis Kekič, predsednik Koronarnega društva slovenske Istre in ustanovitelj podjetja AED service d.o.o.. V zadnjih 32 letih je opravil že več kot 1000 predstavitev in izobraževanj o uporabi defibrilatorja, tako za laike kakor tudi za zdravstvene delavce. S to tematiko je povezan tudi njegov znanstveni magisterij, z nazivom raziskovalne naloge ''Indeks uporabnosti tehnologij pri reševanju življenj''. Kot predsednik Koronarnega društva slovenske Istre pa zelo dobro ve, ne samo kako pomembna je namestitev defibrilatorjev v naši okolici, ampak tudi kako pomembno je ob zastoju srca vedeti kje se nahajajo, kako pravilno ukrepati in posledično znati uporabljati defibrilator.


14.9.2023

Svetovni dan preprečevanja samomora: Ustvarjajmo upanje z dejanji

Minulo nedeljo smo obeležili svetovni dan preprečevanja samomora. Letos je že tretjič zapored potekal pod geslom "Ustvarjajmo upanje z dejanji". Geslo je usmerjeno v povečanje zaupanja ter zavedanja vsakega izmed nas, da lahko tudi naša dejanja, ne glede na to, kako majhna ali velika so, pri nekom, ki se spopada s stisko, obudijo upanje in rešijo življenje. Mateja Brežan se je pogovarjala z asist. Vanjo Gomboc, mag. psihologije s Slovenskega centra za raziskovanje samomora, ki deluje na Inštitutu Andrej Marušič Univerze na Primorskem, ki bo povedala več tudi o Dnevu povezovanja, ki bo potekal v okviru mednarodnega kongresa na Bernardinu v soboto, 23. septembra.


7.9.2023

Fetalni alkoholni sindrom

9. septembra bomo obeležili mednarodni dan ozaveščanja o posledicah izpostavljenosti otroka alkoholu pred rojstvom. Alkohol, tudi že manjša količina, lahko škodljivo vpliva na otrokov razvoj skozi celo nosečnost. Posledice izpostavljenosti alkoholu so lahko spontani splav, odmrtje ploda, različne vrste nepravilnosti pri plodu, moten psihološki razvoj in fizična rast otroka po rojstvu. Pomembno je zavedanje, da je najvarneje prenehati piti pijače, ki vsebujejo alkohol, že pred zanositvijo, ob tem še opozarjajo strokovnjaki. Mateja Brežan je v današnji svetovalni oddaji govorila s specialistko ginekologije in porodništva Anjo Čopi Jerman ter pediatrinjo Alenko Stepišnik iz Splošne bolnišnice Izola.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt