Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Jutranji program

Radijski kviz So prvi kavni filter izumili v 17. stoletju na Nizozemskem?

01.10.2024

Na mednarodni dan kave je bila tematika kviza kot na dlani. Bi znali odgovoriti na tokratna vprašanja našega nagradnega kviza? 1. Kava izvira iz Latinske Amerike, kjer so jo prvi začeli gojiti. DA / NE 2. Znanstvene študije so pokazale, da lahko zmerno uživanje kave zmanjša tveganje za nekatere kronične bolezni, kot je sladkorna bolezen tipa 2. DA / NE 3. Prvi kavni filter so izumili v 17. stoletju na Nizozemskem. DA / NE 4. Kofein je naravni pesticid, ki kavo ščiti pred škodljivci. DA / NE 5. V Sloveniji povprečno oseba na leto popije več kot 5 kg kave. DA / NE Če ne veste, prisluhnite posnetku. • Odgovor: Da • Obrazložitev: Slovenija spada med države, kjer je pitje kave priljubljeno, s povprečno porabo več kot 5 kg kave na prebivalca na leto. To jo uvršča med države z višjo porabo kave na svetu, čeprav ne dosega porabe v Skandinaviji, kjer je ta še višja.

Zjutraj Otroci razmišljajo: Kdaj smo stari? Kako prepoznaš starega človeka?

01.10.2024

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1990 razglasila 1. oktober za mednarodni dan starejših. S to besedo običajno označujemo osebe, stare 65 let ali več. Število starejših v Sloveniji narašča: 1. januarja letos jih je bilo dvakrat toliko kot leta 1991. Kaj se lahko otroci naučijo od starejših? Kako prepoznaš starega človeka? Kdaj smo stari? O starosti danes razmišljajo učenci OŠ Frana Erjavca iz Nove Gorice.

None in nonoti Klavdija Jamšek: Harmonika se mi je zdela preveč ciganska, klavir pa bolj »fin«.

30.08.2024

Miren leži tik ob italijanski meji, znan je predvsem po čevljarski tradiciji. Kraj se lahko pohvali z najmanjšim muzejem v državi. V stražarskem stolpu je na ogled razstava o življenju ob novi državni meji, ki je leta 1947 razdelila ozemlje Goriške na dva dela. V tem kraju ob reki Vipavi je odraščala 90-letna Klavdija Jamšek. Z njo se je pogovarjala Mateja Grebenjak.

Od setve do žetve Kmetijska zemljišča je treba zaščiti pred pozidavo

29.09.2024

V ospredju oddaje je vprašanje trajne zaščite kmetijskih zemljišč. Sedanji sistem prostorskega načrtovanja ga ne zagotavlja. Z direktorico Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Ireno Tušar se pogovarjamo o dolgoročnih zakupih državnih kmetijskih površin. Pozornost bomo namenili tudi ekološkemu kmetijstvu, ki se ne more pohvaliti z rastjo, kot tudi ne s prodorom v kuhinje javnih zavodov. Med ključnimi nalogami dejavnikov na tem področju so izmenjava dobrih praks, ozaveščanje in povezovanje.

Zjutraj So mladi danes v šoli primerno oblečeni?

27.09.2024

V današnjem svetu oblačenje in vedenje igrajo pomembno vlogo pri oblikovanju naše osebne in družbene podobe. Kaj je prav, kaj ne, pravila si postavljamo sami, postavlja nam jih tudi okolje. Kaj je primerno obleči v šoli? Obstajajo tehtni razlogi, zakaj je v šolskem okolju priporočljivo ohranjati določeno mero diskretnosti, zlasti za dijakinje. Se strinjate? Mateja Grebenjak se je odpravila na ulice in najprej ustavila dijake in dijakinje, pa tudi starejše. Kako se odločijo, kaj si bodo oblekli za v šolo? Koliko besede imajo starši pri tem? Ali naletijo kdaj na očitke, da so neprimerno oblečeni? Kaj pa starejši, kaj menijo oni? So mladi primerno oblečeni za v šolo?

Radijski kviz Je barva jesenskega listja posledica povečanega klorofila v listih?

24.09.2024

V jutranjem kvizu smo se tokrat posvetli jeseni? Spraševali smo se, koliko vitamina C ima kostanj, kdaj lahko opazujemo Leonide na nebu in kaj se dogaja z ravnjo klorofila v listih v tem času. Veliko klicateljev se je zvrstilo, med rubriko smo se veliko nasmejali, a najslajše se je smejala Irena, ki je z nekaj pomoči uspešno rešila izzive tokratnega kviza.

None in nonoti Valerija Šemole: Dali so mi tudi meso, čeprav »žavtavo«, ker ni bilo hladilnikov.

23.09.2024

97 let šteje današnja pripovedovalka v rubriki None in nonoti. Valerija Šemole, doma iz Tabora nad Dornberkom, je odraščala v družini s 5 otroki. Zaradi službe se je veliko selila po Sloveniji, ljubezen pa jo je znova pripeljala na Primorsko. Z gospo Valerijo se je, tudi o poroki, pogovarjala Mateja Grebenjak.

Od setve do žetve Pogled v štiriletno delo kmetijsko gozdarske zbornice

22.09.2024

Pred prihajajočimi oktobrskimi volitvami Kmetijsko gozdarske zbornice smo se z direktorjem Janezom Pircem pogovarjali o delovanju te največje nevladne kmetijske organizacije v zadnjih štirih letih. Volitev se sicer lahko udeleži dobrih 110.000 lastnikov kmetijskih zemljišč in gozdov in približno 2000 pravnih oseb. Pirc volilne upravičence poziva, naj se na glasovanje odpravijo v čim večjem številu, saj lahko samo tako posredno sodelujejo pri oblikovanju kmetijske politike. V oddaji tudi o letošnjem pridelku hmelja – sezona, pravijo, je bila podpovprečna in o trgatvi v Radgonskih goricah, ki se je začela veliko prej kot običajno. Kdo vse je trgal in kakšna je bila letina?

Petkova anketa Koliko nas stane vozniški izpit?

19.09.2024

Pridobitev vozniškega izpita je eden ključnih mejnikov v življenju, saj predstavlja prehod v svet samostojnosti in mobilnosti. Toda ta pot je lahko dolga, stresna in finančno precej zahtevna. V današnjem anketi smo preverili, koliko stane vozniški izpit in kako smo ga nekoč opravljali v primerjavi z današnjimi čas. Vozniški izpit ni poceni, kar lahko marsikomu predstavlja izziv. Stroški se začnejo že z vpisom v avtošolo. Največji finančni zalogaj so ure vožnje. Celotna cena vozniškega izpita se lahko povzpne tudi do 1500 evrov ali celo več. Kako se spominjate tistih dnevov, ko ste prvič sedli za volan? Včasih je veljalo, da nas vozniški izpit stane za eno plačo. Je danes še tako?

Radijski kviz Ali z uporabo letala prispevamo največ izpustov toplogrednih plinov?

17.09.2024

Evropski teden mobilnosti je pobuda Evropske komisije, ki že od leta 2002 spodbuja lokalne skupnosti, da predstavijo svoja mestna središča v drugačni luči in izvedejo različne ozaveščevalne aktivnosti in ukrepe, namenjene omejevanju avtomobilskega prometa na določenih območjih, spodbujanju uporabe trajnostnih oblik prevoza. Tudi tokratni kviz je zaznamovala ta pobuda Evropske komisije, prisluhnite, kako nam je kviz uspelo rešiti šele v petem poizkusu. Kaj pa vi, kako bi se odrezali?

None in nonoti Frida Godnič: Kuhali smo samo mineštre

16.09.2024

Letos mineva 77 let od uveljavitve pariške mirovne pogodbe, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu v okviru tedanje jugoslovanske federacije. Tudi o vrnitvi Primorske matični domovini se je Mateja Grebenjak v Domu upokojencev Gradišče pogovarjala z 91-letno Frido Godnič, doma iz Kostanjevice na Krasu.

Od setve do žetve Tudi mladi kmetje opozarjajo na negotove razmere v kmetijstvu

15.09.2024

V redni tedenski oddaji, namenjeni kmetijstvu in podeželju, smo se tokrat ustavili pri mladih v tej panogi. Tudi zanje časi niso rožnati in med drugim smo jih vprašali, kaj jih trenutno najbolj skrbi. Jesen je čas za obiranje darov narave, o letošnjem pridelku koruze in paradižnika smo govorili v tej oddaji, zaokrožili pa smo jo z iztekajočim se razpisom za namakalne sisteme, namenjene več uporabnikom.

Več posnetkov
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt