
Osumljeni so, da so pridobili večje število različnih delov ukradenih avtomobilov, zato, da bi jih nadalje razpečevali ali uporabili pri popravilih pokvarjenih in poškodovanih tudi ukradenih vozil.
Kar štiri leta je trajala preiskava avtomobilske kriminalitete, ki so ji prišli policisti na sled predvsem na območju koprske policijske uprave in nedavno ovadili sedem oseb, ki se oziroma so se ukvarjali z avtokleparstvom in avtoličarstvom. Del osumljenih je bil med sabo povezan, pojasnjuje kriminalist Andrej Rupnik:
"So pridobivali ukradena osebna vozila, jih demontirali, njihove dele preprodajali ali jih uporabljali pri popravilih podobnih poškodovanih vozil. V nekaj primerih pa so na črnem trgu pridobili posamezne dele že demontiranih avtomobilov."
Kriminalisti so zasegli 600 delov, jih povezali s 70-timi osebnimi avtomobili višjega cenovnega razreda, ki so bili ukradeni večinoma na območju Slovenije, Italije in Avstrije. To je potrditev, da v Sloveniji obstaja razvejan črn trg avtomobilskih delov povečini ilegalnega izvora, pravi Rupnik:
"V zadnjem času imamo opravka z deli ilegalnega izvora, ki so pridobljeni v državah vzhodne Evrope in ki se uporabljajo za popravila na območju Slovenije tudi v ilegalnih delavnicah."
Zato poziv policije k previdnosti pri nakupu rabljenih delov in poškodovanih vozil:
"Ker če gre za dele ilegalnega izvora ali avtomobile, ki so popravljeni s takšnimi deli, se lahko tudi sami znajdejo v postopku. Takšna vozila pa predstavljajo tudi grožnjo varnosti v cestnem primeru.
Preiskava je bila dolgotrajna in zapletena predvsem zaradi količine zaseženih delov, kar predstavlja tudi logistični zalogaj glede hrambe, in sodelovanja z več organi in službami. Policija nadaljuje z iskanjem lokacij, kjer izvajajo takšne ilegalne demontaže avtomobilov.
Tjaša Škamperle