»Dejstvo, da smo našli ostanke rimske ladje tako blizu Gradeža, verjetno pomeni, da je bil Gradež v preteklosti pravi hub, to je, pomorsko vozlišče Ogleja in celotne lagune. V bistvu lahko rečemo, da je bil Gradež povezan z Oglejem tako, kot je bila Ostia z Rimom. Govorimo o kilometru od cerkve, od zvonika. Vidnih je 12 metrov trupa, a je zelo verjetno dvakrat daljša. Govorimo torej o vsaj 24 metrov dolgi ladji, ki je široka najmanj 8 metrov. Večina njenega tovora, če ga je sploh kaj še ostalo, pa je še prekrita. Najdišče bo seveda predmet nadaljnjih arheoloških raziskav, na osnovi katerih bomo dobili tudi bolj natančne podatke,« pojasnjuje poveljnik Enote karabinjerjev iz Vidma za zaščito kulturne dediščine, major Lorenzo Pella.

Med podvodnimi najdišči, ki so si ga prav tako julija ogledali videmski karabinjerji, je tako imenovan Gradež 2. S tem imenom označujejo ostanke rimske ladje iz 2. ali 3. stoletja pred našim štetjem, od katere se je ohranila predvsem vsebina, amfore za vino.
»Strokovnjaki jih še preučujejo, na morskem dnu pa smo jih zaščitili s kovinsko mrežo, ki omogoča vpogled v vsebino te ladje. Naša naloga je med drugim, da ob potopih preverjamo, ali je mreža še vedno cela in da kulturna dediščina ni postala plen zlonamernežev.«

Medtem je v teku projekt za ovrednotenje ostankov vsebine najdišča Gradež 2. Imenuje se Underwatermuse in je del medregionalnega programa čezmejnega sodelovanja. Glavni cilj je ljubiteljem potapljanja omogočiti ogled podvodnih ostalin. To pa si želijo tudi za vsa druga podvodna najdišča.
Pri odkrivanju podvodnih arheoloških najdišč pa so, takorekoč, nezamenljivi, karabinjerji potapljači iz Genove: »Naši karabinjerji potapljači so se pravzaprav specializirali, tako rekoč po sili razmer. Ker so te dejavnosti velikokrat izvajali, so se sčasoma izurili. Niso torej nastali kot posebna potapljaška enota za ohranjanje in nadzor kulturne dediščine.Kot enota pravosodja delajo tudi druge stvari. Posredujejo povsod, kjer jih potrebujejo med preiskavo določenih kaznivih dejanj. Obenem so se ti kolegi potapljači tako specializirali za nadzor in podvodno raziskovanje kulturnih dobrin – številne so še danes neodkrite - da so razvili nadpovprečno pretanjen občutek za to delo. Zato se jim ob tej priložnosti tudi javno zahvaljujem.«
Sodelujejo pa tudi z drugimi enotami in ustanovami, ne pozabi poudariti poveljnik Pella: »Vse to je seveda mogoče le v sodelovanju z enoto patruljnega čolna iz Gradeža, brez katerega ne bi mogli na morje. Kar mi je res všeč, pa je dejstvo, da lahko sodelujemo tako med različnimi oddelki karabinjerjev kakor tudi z javnimi ustanovami, kot sta Nadzorništvo za arheologijo, likovno umetnost in krajino Furlanije - Julijske krajine in Univerza v Vidmu.
Videmska enota karabinjerjev za varstvo kulturne dediščine je bila ustanovljena leta 2016. Njeni nalogi sta varnost in varovanje nacionalne kulturne dediščine s preprečevanjem in zatiranjem kaznivih dejanj zoper kulturno dediščino.