
»Naj prijateljstvo živi, ki pesem ga rodi vse dni, druži naj ljudi,« je misel, ki jo je občinstvu in vsem nastopajočim na reviji Primorska poje v Kulturnem domu v Izoli marca leta 2012 posredovala Adela Jerončič, zborovodkinja, ki je več kot 40 let vodila Mešani pevski zbor Jože Srebrnič Deskle, sestav, ki je od leta 2002 tudi močno vpet v priprave revije pevskih zborov Goriške. To tridnevno zborovsko druženje v Desklah je namreč postalo tradicionalni dogodek v Občini Kanal ob Soči, namenjano pa je izključno zborovskim sestavom iz Goriške. Vsako sezono se na reviji predstavi 25 ali več zborov. Številka se med posameznimi leti spreminja. Zbori, ki se predstavljajo, se razlikujejo po času delovanja in dosežkih; sodelujejo že izkušeni sestavi, udeležijo pa se je tudi tisti, ki so že prejeli nagrade na tekmovanjih in zbori na začetku poti, ki na reviji prvič zapojejo na koncertnem odru pred poslušalci. Posebnost revije je, da jo spremlja en ali dva strokovna svetovalca, ki sta bodisi priznana skladatelja bodisi uglajena zborovodja ali druga pomembna akterja na področju zborovskega ustvarjanja.
Pri izvedbi dogodka sodelujejo lokalna društva in osnovna šola ter posamezni predstavniki drugih okoliških organizacij, ki pomagajo pri tem, da je na reviji prijetno vzdušje ter da vse poteka tekoče in profesionalno. In med tistimi najbolj vztrajnimi je zagotovo Kulturno društvo Svoboda Deskle, ki mu predseduje Klemen Stanič: »20 let ni kratka doba, a mi že 20 let z veseljem odpiramo vrata našega Kulturnega doma, z veseljem pričakujemo vse zbore Goriške, pozdravljamo pevce in to delamo neprisiljeno in z odprtim srcem. Na enak način mogoče tudi pevci prihajajo k nam in oblikujejo ta resnično pomemben dogodek.«
Goriški prazniki zborovske glasbe v Desklah navdušujejo tudi Tino Grbec, županijo Občine Kanal ob Soči. »Na občini smo ponosni, da gostimo to revijo, ki je izrednega pomena za celotno občino in njeno promocijo ter za povezovanje med ljudmi.«
Da bi revija v Desklah še naprej živela kot prostor srečevanja, veselja, medgeneracijskega povezovanja in razumevanja bogate tradicije slovenskega zborovskega petja, si želi tudi Sabina Volk Simčič, vodja JSKD Nova Gorica, ki je skupaj s sodelavci oblikovala ličen zbornik z naslovom Najmočnejši instrument je glas: »V letu, ko zaradi znane zdravstvene situacije revije nismo uspeli izvesti, smo se poglobili v raziskovanje bogatega arhivskega gradiva, pregledali koncertne liste, plakate, fotografije in nastala je resnično pestra in tudi fotografsko bogata publikacija. Pri pripravi zbornika smo si poskušali odgovoriti na vprašanja, kako lahko do take revije sploh pride? Zato smo k sodelovanju povabili vse zbore, zborovodje, tiste, ki so revije spremljali kot strokovni sodelavci, lokalne organizatorje … skratka vse, ki soustvarjajo tisto 'skupno dobro'. In teh je bilo v dvajsetih letih resnično veliko, saj je na vsaki reviji nastopilo okrog 550 pevcev, kar pomeni, da je revija prerasla v mali festival in da je v vseh teh letih na odru Kulturnega doma v Desklah nastopilo več kot deset tisoč goriških pevk in pevcev.«
Pri urejanju te 172 strani obsežne publikacije so sodelovali še Petra Paravan, Ingrid Kodelja, Denise Ašanin in Jernej Skrt.