Pinijev sprevodni prelec je ena izmed skoraj tisoč vrst nočnih metuljev, ki jih srečamo v Sloveniji. Spadajo v vrste hrbtorožk. To so srednje veliki nočni metulji ali vešče, ki jih v Sloveniji poznamo preko tri tisoč vrst. Gosenice pinijevega in sprevodnega prelca so v naših krajih najbolj živahne marca in aprila. Potem se zabubijo in v treh tednih se izležejo metulji. Ker je letošnja zima ponovno zelo mila, se kaj lahko zgodi, da bodo gosenice začele zapuščati svoje zapredke že veliko prej. Prav na našem obalno kraškem območju smo jih zadnja leta navajeni videti že ob koncu februarja in v začetku marca. Zato moramo biti toliko bolj pozorni, ker se letos veje borovcev že kar šibijo od tolikih svilnatih zapredkov. Gosenice potujejo v značilnih sprevodih. Vodilna gosenica vleče svileno nitko, ki ji sledijo ostale gosenice. Po nitki se tudi vračajo v gnezdo. Med razvojem se večkrat prelevijo. Gosenice imajo na telesu drobne ožigalne dlačice, ki vsebujejo toksin.
Če pride gosenica v stik s sluznico psa ali mačke, lahko povzroči nekrozo ali odmiranje tkiva. V takem primeru mora veterinar odmrle dele jezika odrezati. Pes se ob stiku z gosenico začne sliniti, njegov jezik postane vijolično rdeč, lahko tudi tako močne oteče, da se žival zaduši, če ne ukrepamo takoj. Znaki zastrupitve pri psu so tudi povišana temperatura, driska, bruhanje ali odklanjanje hrane. Dlačice gosenic pa se prenašajo tudi po zraku in v tem primeru povzročijo pri ljudeh oteženo dihanje in vnetje oči. Najbolj so temu izpostavljeni otroci in starejši.
Kako se razvije pinijev sprevodni prelec in kateri so njegovi plenilci nam je povedal biolog Slavko Polak. S klikom na zgornji posnetek izveste še veliko več.
Loredana Vergan